SM-veckan till Borås och Gävle

Borås får SM-veckan sommar 2014 och Gävle får SM-veckan sommar 2015. Efter en ansökningsprocess där åtta städer kämpade om idrottsfesten har Riksidrottsförbundet och Sveriges Television kommit fram till att det blir dessa två städer som blir nya värdstäder för SM-veckan.
Simning är en av huvudsporterna i SM-veckan. Här tar Mattias Carlsson SM-guld på 100 m ryggsim under fjolårets vecka i Halmstad. Foto Björn Lindgren, scanpix

 

Processen för att välja ut en värdstad, som RF och SVT gör i samråd, började redan förra året då samtliga kommuner bjöds in för att söka SM-veckan sommar 2014 och 2015.

Åtta städer ansökte

Åtta städer ansökte om värdskapet för dessa två år: Borås, Falun, Gävle, Göteborg, Jönköping, Nyköping/Oxelösund, Sundsvall och Uppsala.

Under våren bearbetades ansökningarna tills fyra städer återstod: Borås, Gävle, Jönköping och Sundsvall. De fyra finaliststäderna besöktes i maj där RF och SVT tittade närmre på arenor och andra förutsättningar för SM-veckan.

- Det har varit en tuff process med hög klass på alla ansökningar och samtliga finaliststäder var starka kandidater för SM-veckan. Kommunerna har visat ett stort engagemang och varit beredda att verkligen satsa på idrotten, vilket är positivt säger Erik Strand, generalsekreterare på Riksidrottsförbundet.

Bra förutsättningar

- Ja, det var ett svårt beslut, på ett positivt sätt  Vi visste hela tiden att det blir bra, oavsett vilka städer vi väljer. Det engagemang och den vilja att få evenemanget vi har mött visar att SM-veckan är här för att stanna, säger Ulf Nilsson, SVT:s projektledare för SM-veckan

Vinnare i kampen om SM-veckan blev slutligen Borås och Gävle.

- Borås och Gävle har mycket bra idrottsliga förutsättningar, arenor och engagerade föreningar och i båda städerna finns otroligt goda möjligheter att erbjuda såväl en idrottsfest som en folkfest. Dessutom rustar Borås och Gävle upp sina simbassänger för att klara simförbundets krav.

Fakta

SM-veckans värdstäder

2009:
Sundsvall (vinter, 5 idrotter)
Malmö (sommar, 11 idrotter)

2010:
Ingen vintervecka pga OS
Malmö (sommar, 14 idrotter)

2011:
Sundsvall (vinter, 14 idrotter)
Halmstad (sommar 20 idrotter)

2012:
Östersund (vinter, 15 idrotter)
Ingen sommarvecka pga OS

2013:
Falun (vinter)
Halmstad (sommar)

2014:
Umeå (vinter)
Borås (sommar)

2015:
Gävle (sommar)
Ansökningsprocessen för vinterstad ej påbörjad

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.