Och inte ett öre från staten...
I år är Gothia Cup värre än värst – den 38:e upplagan samlar 1625 lag från 80 olika länder och de bidrar med 350 miljoner kronor i intäkter till det lokala näringslivet och 148 miljoner kronor i skatteintäkter till staten.
Men tacksamheten är det si och så med…
Mest inkomstbringande
Staten bidrar inte med något och tävlingsgeneral Dennis Andersson konstaterar:
- Det borde de kanske göra, kan man tycka. Det här är Sveriges för staten mest inkomstbringade evenemang, säger han.
Fast så mycket hjälp från idrottsminister Lena Adelsohn-Liljeroth kan han inte hoppas på. Hon säger till tidningen GP:
- Det skulle innebära att staten skulle vara tvungen att minska idrottsrörelsens frihet att själva bestämma fördelningen av de statliga bidragen till idrotten.
Bara det att Gothia Cup inte är vilken företeelse som helst.
Turistekonomiskt
Åter, 350 miljoner kronor i intäkter till det lokala näringslivet och 148 miljoner kronor i skatteintäkter till staten.
Och med besökare från 80 länder, där finns också ett visst turistekonomiskt värde.
Dennis Andersson kontrar:
- När det handlar om så här mycket pengar så hade i alla fall jag, om jag suttit på deras stol, sagt ”jättebra jobbat, men det får inte hända något med cupen, den är en viktig företeelse. Vad kan vi göra för att säkerställa att Gothia Cup inte går i stå? Är det något vi kan göra”?
- De frågorna skulle jag vilja ha.
Inte heller Ringholm ville
Lena Adelsohn-Liljeroth uppträdde tveksamt vid ett seminarium om just framtidens event på Gotland tidigare i sommar. Nu konstaterar hon bestämt att hon inte kan ge ekonomiskt stöd, men att hon är öppen för en dialog med arrangörerna.
Inte att hon med kraft ska jobba för en förändring eftersom Gothia Cup i diskussionen om värdet av stora evenemang är ett praktexempel och visar att det krävs förändring från regeringen.
Dennis Andersson berättar om ett samtal med dåvarande idrottsministern Bosse Ringholm.
- Jag frågade på skoj om vi kunde göra en deal. Jag sa ”du får behålla 90 procent och vi tio, det är ju ändå vi som gör jobbet”. Men han var inte intresserad.
Inte han heller, kan tilläggas.
Fantastiskt, 80 nationer
Dennis Andersson värnar om sin cup, förstås.
- Det är fantastiskt att vi trots en ökande konkurrens och en kärv världsekonomi befäster vår ställning som världens största idrottsevenemang för barn och ungdomar. Att vi dessutom fortsätter att växa visar att Gothia Cup idag är ett världsevenemang som bara blir alltmer välkänt och populärt.
Även förra året slogs deltagarrekordet. Då kom 1570 lag från 73 olika nationer. Men dessa siffror överträffas nu rejält.
- Jag är särskilt glad över att vi har lockat deltagare från 80 olika nationer över hela världen. Det är ju möten mellan människor som Gothia Cup i grund och botten handlar om.
Totalt 1 miljon spelare
Två länder deltar för allra första gången – Japan och Tadzjikistan. Det japanska laget Tokyo Verdy kommer till Göteborg efter det att Gothia Cup tecknat ett treårigt samarbetsavtal med det japanska fotbollsförbundet och deras högsta liga J. League.
Laget från Tadzjikistan deltar i klassen Kim Källström Trophy – klassen för ungdomar med en utvecklingsstörning.
- Efter årets turnering har närmare en miljon spelare från 137 olika nationer deltagit i Gothia Cup sedan starten 1975. Det känns nästan svindlande.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Peter Rosengren (inte verifierad)
ons, 2012-07-18 18:54
1. Stockholmia Cup 2013
Vilka ska vi samarbeta med?Anders Nilssin (inte verifierad)
tors, 2012-07-19 09:25
2. Inget från staten
Eftersom inte Häcken betalar något för all polisbevakning som borde ge en kostnad på 5-6 miljoner så stämmer det ju inte. Tror knappas de betalar för planhyror osv.