Därför är Varvet allra störst
- Jag är mycket stolt att GöteborgsVarvet är störst i världen, en fantastiskt bedrift av alla inblandade, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
Av alla maraton och halvmaraton i världen finns det största i Göteborg och nu har man nått en viss gräns för huvudloppet. Det går inte att låta fler starta, åtminstone inte mer än marginellt.
I stället gör Göteborgsvarvet som Vasaloppet – låter evenemanget växa över tid, med fler evenemang under hela året. 2013 arrangerar GöteborgsVarvet flera seedningslopp runt om i landet och GöteborgsVarvsveckan inleds med en löparstafett.
- Vårt mål är att leverera ett evenemang i världsklass och vi vet via deltagarundersökningar att våra deltagare är mycket nöjda. Vi vet också att andelen motionärer som vill vara en del av Varvet ökar, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
- Ett sätt att möta den efterfrågan är att vi startar fler lopp. För att bibehålla kvalitén i halvmaran, kommer den att växa med små steg framöver. Vi är störst, men det är inte vårt mål – vi vill vara bäst.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.

Bo Edsberger är tävöingsledare för Göteborgsvarvet och har upplevt den enorma expansionen.


















