Många längtar mest efter reklamkaravanen

"Le Grand départ" på Korsika. Lagtempo längs Parade des Anglais i Nice. Alpe d'Huez två gånger på samma etapp. Slutspurt längs Champs Élyssées i skymningen. Den 100:e upplagan av Tour de France kommer att bli spektakulär.
Eurosport har en massiv täckning av världens största cykellopp med över 80 timmar direktsändning. Radarparet Roberto Vacchi och Anders Adamson är guider.


Egentligen är det en enda stor sponsorturné.Det är företagen som betalar, som visar upp sig och som stoltserar med sina cyklister.

Åtskilliga miljoner står på spel. I allt från förberedelser, genomföranden och uppföljningar när väl alla har nått målet. Cyklisterna, stallen, mediabolagen, ja, hela den kommersiella cirkusen.

Brokig reklamkaravan

Reklamkaravanen är en brokig och färggrann samling som sällan syns i TV. Den är över två mil lång och består av en rad fordon med olika budskap. 

Som TV-åskådare undrar man ju lite över att så många människor kan stå i timmar utefter vägarna och inte se cyklisterna mer än i någon halvminut.

Saken är den att reklamkaravanen som passerar någon timme före cyklisterna är så lång och har en sådan anpassad hastighet att det tar en nästan en timme att passera. Många av 15 miljoner åskådare är minst lika intresserade av reklambilarna som cyklisterna, faktiskt.

En given favorit

En annan karavanen är den med alla fordon som tillhör media. I år när nästan 4 000 mediarepresentanter från drygt 600 företag ackrediterade. 168 länder TV-sänder, för övrigt.

I dag börjar Tour de France som i år körs för 100:e gången sedan premiären 1903. 21 etapper och 3 404 kilometer senare koras segraren i Paris den 21 juli. Favorit att cykla längs Champs Élyssées i den gula ledartröjan är britten Chris Froome, tvåa ifjol då han hjälpte stallkamraten Bradley Wiggins till totalsegern.

- Chris Froome är given favorit att vinna årets Tour de France. Han har genomgående varit bättre än utmanaren Contador i år, där den senare var så långt efter i Critérium du Dauphiné att han fick gå in i en hjälpryttarroll, säger Roberto Vacchi, Eurosports cykelkommentator.

En enda svensk

I stall Astanas ljusblå dräkter deltar loppets ende svensk, Fredrik Kessiakoff, som gjorde succé förra året då han cyklade i den prickiga bergströjan under flera etapper.

- Kessiakoff kör som hjälpryttare för Jakob Fuglsang. Frågan är om dansken kommer kunna utmana om sammandraget, i så fall måste hela laget hjälpa honom. Visar det sig att han kör för en topp 10-placering kan de andra i laget satsa på egna etapper, vilket gynnar Kessiakoff som kommer vara bättre nu än på Girot, säger Vacchi.

Det är under Tour de France en cyklist uppnår legendarstatus. Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain och nu senast Bradley Wiggins har alla rullat in på Champs Elysées iklädda den klassiska gula ledartröjan.

Mål i skymningen i Paris

I år har "Le Grand Boucle" – ungefär "den stora öglan" eller "slingan" – en extra lyster, då det är den 100:e upplagan som körs sedan premiären 1903. Detta jubileum uppmärksammas bland annat genom att starten, ”Le Grand Départ”, sker på Korsika vars vägar aldrig tidigare har nyttjats under Tour de France.

Dessutom utgår den allra sista etappen från Versailles kvällstid, med följd att målgången i Paris sker i skymning. Där emellan hinner cyklisterna under loppets tre veckor köra genom Côte d’Azur, Bretagne och Loiredalen samt bestiga Pyrenéerna och Alperna, där klungan klättar uppför Alpes d’Huez inte bara en utan två gånger.
 
21 etapper och 3 404 kilometer ska runt 180 cyklister klara av innan segraren koras i Paris den 21 juli.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen