Nu trängs också idrotten i Almedalen

RF är där, Svensk Elitfotboll likaså, GIH är en annan aktör, även Svenska Spel för den delen. Och flera specialförbund kollar vad som sker och funderar på att delta ett annat år. I Almedalen, förstås.
Fr v Hans von Uthmann, ordförande, Svenska Basketbollförbundet, Hans Ljungkvist, ordförande, Svensk Travsport, Johan Tisell, presschef Svenska Spel och Karin Mattsson Weijber, ordförande, Riksidrottsförbundet under Svenska Spels seminarium om riggade matcher och i dag även ett problem i Sverige, i Almedalen på måndagen. Foto: Henrik Montgomery, Scanpix


Alla, ja, nästan i alla fall, uppmärksamhet riktas mot Visby och Gotland de här dagarna.

Nästan så att och din organisation eller förbund inte räknas om man inte syns i folkvimlet.

Konkurrens om uppmärksamheten

Det är trångt så det förslår, ingen central lokal, inte ett gatuhörn och inte en kvadratmeter av tillgänglig yta är ledig.

Utbytet kan och bör helst bestå av något som inte kallas annat än kontakter. Ett möte och ett samtal är eller kan vara värt utgifterna.

Uppmärksamhet är vad alla söker på ett eller annat sätt.

"Stå upp för fotbollen"

Det är också vad Svensk Elitfotboll önskar när organisationen vill skapa intresse för ”Stå upp för fotbollen”. Ett projekt för Allsvenskan och Superettan som SEF har inlett tillsammans med utvalda klubbar och partners.

Ambitionen är att intensifiera arbetet kring läktare-, publik- och säkerhetsfrågor.

Under en timme på Strandgatan mitt i Visby vill man förmedla vad som sker i kampen med supporterkulturen på fotbollsläktarna. Det blir en paneldebatt med punkter som nuläget på läktarna, supporterkulturen ur ett historiskt perspektiv, arbetet med supporteransvariga och diskussioner om poliskostnader, dialogen med supportrar, mediabild, möjligheter och lösningar.

- Vi vill påverka lobbygrupper, politiskt intresserade, opinionsbildare, journalister. Avsikten är att skapa kännedom och synlighet om Stå upp för fotbollen. Visa på det arbete som görs inom fotbollen, betonar Madeleine Ödquist, projektansvariga inom SEF.

Många seminarier

Gymnastik- och idrottshögskolan har tre seminarier. De ämnen som lyfts fram är HBTQ inom idrotten, elitsatsning på barn och hur ett ökat ansvar för folkhälsan sparar pengar åt staten.

Vid måndagens inledande möte diskuterades situationen för dem som bryter mot köns- och sexualitetsnormer inom idrotten.

På tisdagsmorgon är det frukostseminarium med temat "Idrott för barnets bästa - eller för det bästa barnet". Enligt de idrottspolitiska målen ska idrott för barn och unga bedrivas ur ett barnrättsperspektiv, men vad händer när barnens rättsfrågor ställs mot tidiga elitsatsningar?

"Börja träna!"

På onsdagen arrangeras ett lunchseminarium med titeln "Hjälp Sveriges ekonomi – Börja träna!" med fokus på samhällsvinster och folkhälsa.

Fokus här är att en större satsning på en ökad folkhälsa minskar statens kostnader i sjukvård, arbetslöshet, sjukskrivningar och utanförskap. Satsningar på idrott och hälsa i skolan, på fritiden, på arbetsplatser och för seniorer förbättrar livskvaliteten. Det budskapet kan inte nog förstärkas.

RF är på plats och på onsdagen genomförs den sjätte Idrottens dag i Almedalen. Heidi ”Armbryterskan från Ensamheten” Andersson, Paolo Roberto, och Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson ska tillsammans med Klinte Skyttegille, Gotland MT & MMA och BK Vildkaninen delta.

Politiker spelar fotboll

Var tionde minut kommer en ny idrottsaktivitet att starta och i den ideella trädgårdens seminarielokal prioriteras ämnen runt den ideella idrottsföreningen.

Den första Idrottens dag genomfördes 2008 då Riksidrottsförbundet, tillsammans med tre idrottsförbund, arrangerade prova på-aktiviteter utöver traditionsenliga seminarium. Årets arrangemang är det största evenemanget hittills. Förutom Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna finns 14 idrotter på plats och arrangerar aktiviteter och seminarier.

Dessutom, vid Visbys botaniska trädgård ska politiker som Lars Ohly, Mikael Damberg och Gustav Fridolin lira i samma lag som fotbollsspelare med en utvecklingsstörning. Special Olympics Sweden arrangerar en uppvisningsmatch i spelformen Unified

Och av allt som sker kan också nämnas ”Den alkoholfria drinken” som är ett bevis på att hälsa är mer och mer aktuellt, kanske mer just i de här dagarna. Statsråd, politiker, journalister, pr-konsulter, lobbyister och andra beslutsfattare uppmuntras att ta med sig löparskorna till Almedalen. Att starta eller avsluta sin dag med ett löparpass kan vara skillnaden på om man klarar av veckans hektiska schema eller inte, heter det.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Sven Höglund (inte verifierad)

tis, 2013-07-02 12:21

1. Golf

Och var är Svenska Golf Förbundet??

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

Det finns många exempel på att svenska mästerskap är det finaste som går att vinna i den nationella idrotten. Jodå, det är förstås mycket större att vinna VM, OS och en del andra internationella tävlingar, men SM är ändå en tävling som i de flesta idrotter avgör vem som är bäst i Sverige.

SM är något många kan sikta mot och, som väldigt många elitidrottare har en realistisk möjlighet att vara med på och även vinna. - SM  berör väldigt många, inte bara den allra yppersta eliten, betonar O Anders Johrén, ordförande i Spårvägen som den här veckan väntas erövra sitt 1 000:e SM-guld och blir störst i landet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.