Nu trängs också idrotten i Almedalen

RF är där, Svensk Elitfotboll likaså, GIH är en annan aktör, även Svenska Spel för den delen. Och flera specialförbund kollar vad som sker och funderar på att delta ett annat år. I Almedalen, förstås.
Fr v Hans von Uthmann, ordförande, Svenska Basketbollförbundet, Hans Ljungkvist, ordförande, Svensk Travsport, Johan Tisell, presschef Svenska Spel och Karin Mattsson Weijber, ordförande, Riksidrottsförbundet under Svenska Spels seminarium om riggade matcher och i dag även ett problem i Sverige, i Almedalen på måndagen. Foto: Henrik Montgomery, Scanpix


Alla, ja, nästan i alla fall, uppmärksamhet riktas mot Visby och Gotland de här dagarna.

Nästan så att och din organisation eller förbund inte räknas om man inte syns i folkvimlet.

Konkurrens om uppmärksamheten

Det är trångt så det förslår, ingen central lokal, inte ett gatuhörn och inte en kvadratmeter av tillgänglig yta är ledig.

Utbytet kan och bör helst bestå av något som inte kallas annat än kontakter. Ett möte och ett samtal är eller kan vara värt utgifterna.

Uppmärksamhet är vad alla söker på ett eller annat sätt.

"Stå upp för fotbollen"

Det är också vad Svensk Elitfotboll önskar när organisationen vill skapa intresse för ”Stå upp för fotbollen”. Ett projekt för Allsvenskan och Superettan som SEF har inlett tillsammans med utvalda klubbar och partners.

Ambitionen är att intensifiera arbetet kring läktare-, publik- och säkerhetsfrågor.

Under en timme på Strandgatan mitt i Visby vill man förmedla vad som sker i kampen med supporterkulturen på fotbollsläktarna. Det blir en paneldebatt med punkter som nuläget på läktarna, supporterkulturen ur ett historiskt perspektiv, arbetet med supporteransvariga och diskussioner om poliskostnader, dialogen med supportrar, mediabild, möjligheter och lösningar.

- Vi vill påverka lobbygrupper, politiskt intresserade, opinionsbildare, journalister. Avsikten är att skapa kännedom och synlighet om Stå upp för fotbollen. Visa på det arbete som görs inom fotbollen, betonar Madeleine Ödquist, projektansvariga inom SEF.

Många seminarier

Gymnastik- och idrottshögskolan har tre seminarier. De ämnen som lyfts fram är HBTQ inom idrotten, elitsatsning på barn och hur ett ökat ansvar för folkhälsan sparar pengar åt staten.

Vid måndagens inledande möte diskuterades situationen för dem som bryter mot köns- och sexualitetsnormer inom idrotten.

På tisdagsmorgon är det frukostseminarium med temat "Idrott för barnets bästa - eller för det bästa barnet". Enligt de idrottspolitiska målen ska idrott för barn och unga bedrivas ur ett barnrättsperspektiv, men vad händer när barnens rättsfrågor ställs mot tidiga elitsatsningar?

"Börja träna!"

På onsdagen arrangeras ett lunchseminarium med titeln "Hjälp Sveriges ekonomi – Börja träna!" med fokus på samhällsvinster och folkhälsa.

Fokus här är att en större satsning på en ökad folkhälsa minskar statens kostnader i sjukvård, arbetslöshet, sjukskrivningar och utanförskap. Satsningar på idrott och hälsa i skolan, på fritiden, på arbetsplatser och för seniorer förbättrar livskvaliteten. Det budskapet kan inte nog förstärkas.

RF är på plats och på onsdagen genomförs den sjätte Idrottens dag i Almedalen. Heidi ”Armbryterskan från Ensamheten” Andersson, Paolo Roberto, och Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson ska tillsammans med Klinte Skyttegille, Gotland MT & MMA och BK Vildkaninen delta.

Politiker spelar fotboll

Var tionde minut kommer en ny idrottsaktivitet att starta och i den ideella trädgårdens seminarielokal prioriteras ämnen runt den ideella idrottsföreningen.

Den första Idrottens dag genomfördes 2008 då Riksidrottsförbundet, tillsammans med tre idrottsförbund, arrangerade prova på-aktiviteter utöver traditionsenliga seminarium. Årets arrangemang är det största evenemanget hittills. Förutom Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna finns 14 idrotter på plats och arrangerar aktiviteter och seminarier.

Dessutom, vid Visbys botaniska trädgård ska politiker som Lars Ohly, Mikael Damberg och Gustav Fridolin lira i samma lag som fotbollsspelare med en utvecklingsstörning. Special Olympics Sweden arrangerar en uppvisningsmatch i spelformen Unified

Och av allt som sker kan också nämnas ”Den alkoholfria drinken” som är ett bevis på att hälsa är mer och mer aktuellt, kanske mer just i de här dagarna. Statsråd, politiker, journalister, pr-konsulter, lobbyister och andra beslutsfattare uppmuntras att ta med sig löparskorna till Almedalen. Att starta eller avsluta sin dag med ett löparpass kan vara skillnaden på om man klarar av veckans hektiska schema eller inte, heter det.

Sven Höglund (inte verifierad)

tis, 2013-07-02 12:21

1. Golf

Och var är Svenska Golf Förbundet??

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen