Hopp om att sälja 100 000 VM-biljetter

Ett hockey-VM till. Det senaste gick med 17 miljoner i förlust. Ska hockeyfolket bäva inför JVM i Malmö?
Sveriges huvudcoach Rikard Grönborg under en presskonferens där den preliminära svenska truppen till JVM 2013 presenteras den 5 december i Malmö. Foto: Ludvig Thunman, TT Nyheter


Erfarenheterna från två år med VM i Globen är inte särskilt uppmuntrande. Mot den bakgrunden är det inte undra på att betraktare kan känna en viss tveksamhet inför det som ska ske i Malmö Arena.

Hopp om 100 000 biljetter

JVM inleds den 26 december och i dagsläget är närmare 60 000 av 135 000 biljetter sålda. 80 000 sålda är vad som behövs för att arrangemanget ska vara i balans, men förhoppningen är faktiskt så stor som 100 000 sålda biljetter.

Finns det skäl till den optimismen?

Finalen och gruppmötet mellan Sverige-Finland ska vara nära nog slutsålda.

1 000 kanadensare kommer

Till Malmö kommer dessutom över 1 000 kanadensiska supportrar och de har tillsammans köpt 10 000 biljetter.

Spelare från tio länder kommer att göra upp i 31 matcher på Malmö Arena och Malmö Isstadion. VM pågår i elva dagar och bevakas av 350-400 journalister.

-  Det blir full fart i Malmö under några veckor i jul- och nyårshelgen. Staden kommer att fyllas av hockeyfans, säger Johan Hermansson, turistdirektör i Malmö stad.

Förbundskaptenen Rikard Grönborg har tagit ut den preliminära truppen och betonar:

- Det är lite annorlunda att spela i hemma-VM. Grunden för oss är ”alla alltid”, vad alla måste göra alltid.

Sverige en av favoriterna

Det finns fortfarande förhoppningar om NHL-spelarna Filip Forsberg och Elias Lindholm.

- Vi har inte fått nej från Nashville eller Carolina. Det är en pågående process. Vi kallar dem för bonusspelare – att om de kan komma med så är det en bonus, vi räknar inte med dem, säger Grönborg.

Sverige är en av storfavoriterna efter silver i förra JVM och guld året innan. Årets trupp bedöms också som tillräckligt stark.

De är för första gången på sju år som JVM genomförs i Sverige. När turneringen har arrangerats i Kanada är intresset maximalt. Det har handlat om över 400 000 sålda biljetter.

Påfrestningar

Här har intresset stigit i takt med framgångarna. Fem medaljer (ett guld, tre silver och ett brons) på de senaste säsongerna är förklaringen.

Det innebär också att bevakningen och de yttre påfrestningen blir större än kanske någonsin.

- En fantastiskt rolig utmaning. Vi har en plan vi går utefter och som vi jobbar med i gruppen, och vi försöker förbereda gruppen på vad som kommer hända i ett hemma-VM. Vi har en del rutin i gruppen. Så det känns ganska stabilt, säger Grönborg.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen