Allsvenskan storsatsar på e-sport
I år firar Allsvenskan 90 år, men det är ingen trött gamling som går mot ett 100-årsjubileum. Tvärtom. Allsvenskans intresseorganisation Svensk Elitfotboll siktar mot framtiden genom att försöka locka nya unga grupper till fotbollsläktarna samtidigt som klubbarna breddar sin rekryteringsbas.
Starkast växande
- Så kallad gaming och e-sport är kanske den starkast växande fritidssysselsättningen bland ungdomar idag. Det spelas och tävlas enormt mycket ute i landet och de festivaler som finns på det här området, exempelvis Dream Hack, samlar många tusen deltagare, säger Martin Rolinski på företaget Uncle Ned som är en av personerna bakom konceptet.
Svensk Elitfotboll satsar 2 miljoner på projektet, med hjälp av sina partners EA Sports, Svenska Spel och Quality Hotel i Nordic Choice-koncernen. Tanken är att det ska bli ett årligt återkommande evenemang som involverar alla klubbarna i Allsvenskan..
Minst hälften spelar
- Det här är en helt ny värld för oss. Men vi inser naturligtvis att måste synas också i den digitala världen för att driva fotbollsintresset bland de unga där, säger Madeleine Ödquist, projektledare på Svensk Elitfotboll.
Även Johan Segui, ordförande i AIK, är mycket positiv till satsningen när den presenteras i spelutvecklingsföretaget EA:s lokaler på Södermalm i Stockholm. Samtidigt erbjöds spelare och supporters att förhandstesta det nya och uppgraderade fotbollsspelet FIFA 15.
- Jag tror att minst 50 procent av våra supportrar sysslar med gaming och digitala fotbollsspel. Det här är ett bra sätt att knyta till oss ungdomar i tidig ålder för att sedan kunna rekrytera talanger till lagen, säger Johan Segui.
Fansen närmare spelarna
AIK:s stjärnforward, tillika landslagsman, Nabil Bahoui håller med sin ordförande:
- Fansen kommer att uppleva E-Svenskan som en bra grej för att komma närmare oss spelare och få chansen att representera sin klubb i finalen. Det blir en slags press det också, som fotboll på riktigt. Det är alltid press när du representerar AIK.
Kvalificeringen till finalen av E-Svenskan sker vid 16 tillfällen på alla allsvenska orter med start i Kalmar den 6 oktober och avslutning i Gävle den 30 oktober. Finalen avgörs i Stockholm i början av november. Det segrande laget vinner 50 000 kr - att användas till supporterklubbens verksamhet.
Thomas Westlind
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















