Från travbana till racerbana

För tredje året i rad kommer racingen till publiken när STCC intar Solvalla den 5-6 september – omvandlingen från travbana till racerbana är i full gång.
Solvallas travbana genomgår en förvandling och blir racerbana.

 

För att förvandla Solvalla till en motorsportanläggning krävs 2000 ton betongbarriärer, 3000 ton förstärkningslager, 1100 ton bärlager och 1300 ton asfalt. I år är arbetet mer komplicerat än tidigare då även rallycrossen flyttar in på arenan.

Peab är det företaget som numera har rutin på hur en racerbana ska byggas snabbast och effektivast.

Även rallycross i år

- I och med att vi i år också bygger en bana för rallycrossen har vi anlagt gruspartier vid sidan av asfaltbanan. Bland annat har vi byggt ett spektakulärt hopp som kommer att invigas officiellt på torsdag då den första fullfartskörningen över krönet görs inför pressen, säger Jonas Lundin, ny vd vid STCC.

STCC är miljödiplomerat och det innebär att varje del av verksamheten ska ske med så minimal miljöpåverkan som möjligt. För helgens evenemang innebär det bland annat att asfalten som rivs upp efter tävlingens slut används som fyllnadsmassa vid vägreparationer.

–  Vi ser hela tiden över vår verksamhet och försöker minimera vår miljömässiga påverkan, säger Jonas Lundin. 

En stor miljöbesparing med tävlingen på Solvalla är ju faktiskt att STCC kommer till publiken istället för tvärtom.

Förväntan inför helgen

STCC Semcon Race Solvalla körs den 5-6 september och förutom STCC och RallyX bjuds publiken även på V8 Thunder Cars, Clio Cup och formelbilar i form av Formel Renault 1.6.

- Det är bra tryck på biljettförsäljningen och vi kommer att kunna leverera vårt bästa evenemang hittills på Solvalla, säger han. 

- Vi har årets största startfält i STCC, en laddad SM-final i rallycross, underhållning mellan heaten och Mini–STCC som erbjuder aktiviteter för barnen – det känns som om vi har ett bra koncept.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.