Travhästarna tävlar på Siljan
- Sol, 5-7 minus, ingen blåst och perfekt is. Lägg till tusentals glada människor som njuter av fina hästar och härlig stämning. Det är vad jag ser framför mig, säger Malin Silfverberg, ATGs projektledare för istravet.
En tradition på Siljan
Travtävlingar på is är en gammal tradition. Det var så det hela började en gång i tiden långt innan travbanor som Solvalla, Romme eller Rättvik fanns. Hästarna som tävlade var böndernas arbetshästar vilka, precis som bönderna, kanske inte hade lika mycket att göra under de kallaste och mörkaste vintermånaderna. Att träffas och köra ikapp över isen blev ett trevligt avbrott i vardagen.
Att köra istrav år 2015 är ett sätt att bevara den gamla traditionen och låta publiken uppleva hästsport som den var förr i tiden. Och den 23 februari 2015 ska det alltså bli istrav på sjön Siljan i Rättvik.
- Jag hoppas verkligen att Kung Bore är med oss i år. Förra året blev vi tvungna att ställa in med kort varsel för att isen helt enkelt var för svag, berättar Malin Silfverberg.
Tävlingsfritt i Falun
Måndag 23 februari är en tävlingsfridag under Skid-VM i Falun. Som bekant blir vi svenskar ofta slagna av Norge när vi pratar skidor. När det gäller trav är det däremot Sverige som nog får anses vara bäst. Under VM bor det norska skidlandslagets alla supportrar i Camp Norway i Rättvik och arrangörerna hoppas kunna bygga upp lite landskampsstämning under istravet.
- Ja, vi jobbar på att få med oss någon eller några norska kuskar. Det vore superkul med lite landskamp även på istravet, säger Malin Silfverberg.
Istravsdagen drar igång redan på förmiddagen i festivaltältet på torget i Rättvik, där Paralympiern och simmaren Anders Olsson berättar om sin resa mot att bli en av våra mest framgångsrika elitidrottare. Sedan inleds aktiviteterna på isen. Och den som vill värma sig med lite varm dryck eller äta lunch blir inte besviken då sjön Siljan denna dag kantas av både mat- och dryckesserveringar.
Istravet på Siljan är ett samarbete mellan Rättviks Kommun, Dalatravet och ATG.
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Luleå och Djurgården är säsongens vinnare i SHL-ishockeyn – och mästartrofén, Le Mat-pokalen delas ut först i april/maj.
Det har varit slutsålt i både Coop Norrbotten Arena i Luleå och på ”Hovet”/Avicii Arena i Stockholm under hela säsongen.
Mästarlaget Luleå har sålt slut samtliga 26 hemmamatcher, senaste gången det inte var lapp på luckan i en grundserie – eller play off match, var den 28 november 2024, något som innebär 50 slutsålda matcher i följd.
Inte undra på att de kan erbuda spelarna sådana arvoden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















