Aldrig har så många lockats

GöteborgsVarvet slår alla som helst rekord. Över 83 000 löpare beräknas delta i något av de sju loppen. Mer än var tredje löpare är en kvinna.
Den efterlängtade synen för åtskilliga tusen löpare i Göteborgsvarvet - Slottsskogsvallen och upploppsrakan. Då är glädjen och tröttheten som störst. Foto: Henrik Sandsjö

 

Det kommer in och en annan krona till arrangörerna. 645 kr var anmälningsavgiften efter 30 juni i fjol för att få starta i huvudloppet över 21 km. Där är 64 000 löpare anmälda. Ja, då förstår ni vilka belopp det handlar om.

1 miljon har sprungit nån gång

Varje Varvetvecka innebär nya rekord, det står nu klart.

- Det är fantastiskt med det stora intresset. Det är roligt att vi kan bidra till att sätta så många människor i rörelse, tycker Varvsgeneralen Bo Edsberger.

Sedan starten 1980 har över 1 miljon löpare anmält sig till loppet.

Allra flest rör sig naturligtvis i huvudloppet på lördag. Dit har 64 325 löpare anmält sig och det är rekord.

Flera utlännningar

En anledning är antalet utländska löpare. I år är 64 länder representerade, 16 fler än i fjol.

- Vi märker, när vi är ute i världen, att intresset för GöteborgsVarvet är stort. Ju mer det uppmärksammas att Sverige har världens största halvmaraton desto fler blir nyfikna och vill komma hit och se varför, menar Bo Edsberger.

Att han själv blev utnämnd till årets bästa tävlingsledare världen över har estor betydelse. Det är första gången någon långloppsarrangör utanför USA fick den prestigefyllda utmärkelsen.

- Det har säkert spelat in. Bland annat kommer flera långloppsarrangörer från olika delar av världen hit i år och springer Varvet. Det kanske de inte hade gjort annars.

Störst ökning i stafetten 

Av de anmälda är 36,1 procent kvinnor. Rekord även det, även om ökningen i år ”bara” rör sig om ett par hundra löpare.

- Andelen kvinnliga löpare i loppet kanske håller på att stabiliseras. Men trenden att kvinnorna allt oftare väljer att springa lopp med tidtagning håller i sig, säger Bo Edsberger.

Den största ökningen i årets lopp står StafettVarvet för. Nära 700 lag är anmälda mot 394 i fjol. Det innebär över 3 000 löpare i Slottsskogen redan på onsdag. Även SpecialVarvet har rekordmånga anmälda, över 1 700 kommer att springa det som brukar kallas Världens roligaste lopp.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen