Christer Hult-Thomas Wallén - ett vinnande dubbelpar
Under dessa två veckor är Båstad nämligen också till samlingplats för en stor del av topparna i svenskt näringsliv. Det hålls seminarium och föreläsningar, höjdarna nätverkar under lättsamma former och här skapas nya relationer som på sikt kan utmynna i konkreta affärsöverrenskommelser.
Det är inte för inte som begreppet ”Näringslivets Almedalen” myntades för några år sedan.
Köpte turneringen för 6 miljoner
Men så har det förstås inte alltid sett ut i tennismeckat där den första internationella tour-turneringen hölls 1948. På 1990-talet hade Swedish Open så låga publiksiffror att den tourdrivande organisationen ATP hotade att plocka bort turneringen från den internationella tenniscirkusen.
Turneringen inte bara överlevde utan fick också ett stort lyft då Thomas Wallén och Christer Hult på PR Event tog över arrangörsskapet. 2004 köpte PR Event turneringen av Svenska tennisförbundet för 6 miljoner kronor. Det var rena fyndpriset. Förbundet hade utlovat en teamsatsning på flicksidan men lyckades inte skaffa en sponsor och såg sig därför nödgad att mer eller mindre paniksälja. Med facit i hand har det visat sig vara en mycket dålig affär.
Bara på de fem första åren efter ägarbytet gick turneringen nämligen med drygt 6 miljoner kronor i vinst.
Eldsjälen Erik Paulsson
Wallén och Hult i all ära men Båstad-turneringen hade definitivt inte fått sitt stora lyft om det inte varit för eldsjälen och Peab-grundaren Erik Paulsson. Båstads störste välgörare förvandlade hotell Skansen och hela tennisområdet. Det rustades upp och byggdes nytt. Visst fanns det en viss charm med den gamla miljön men den var ändå föga välkomnande och då i synnerhet inte för kringflackande tennis proffs som är vana vid en viss komfort. Nu är det toppmodernt och välkomnande – med charmen i behåll.
Spelarna som på andra ställen måste tillbringa mycket tid i bil mellan hotell och anläggning har här bara några minuters promenad från sitt rum till centercourten.
Inte undra på att spelarna elva (!) år i rad röstade fram SkiStar Swedish Open som ATP-tourens bästa turnering.
Här är SEB kvar
Sett mot bakgrund av att svensk herrtennis inte skördat några framgångar att tala om efter Robin Söderlings senaste match – just i Båstad då han 2011 i suverän stil tog titeln – står turneringen fortfarande högt i kurs bland sponsorerna.
Ett bra exempel är SEB. Företaget hoppar vid årsskiftet av som huvudsponsor för Svenska tennisförbundet men har förlängt sitt avtal med SkiStar Swedish Open och är där en av fem huvudsponsorer.
- Sponsorsintäkterna utgör mellan 65 och 70 procent av vår omsättning på 35-40 miljoner, säger turneringdirektören Christer Hult.
Han och Walléns (sedan i våras ordförande i Svenska tennisförbundet) företag PR Event köptes 2008 upp av det franska mediekonglomeratet Lagardére. Kort därefter köpte företaget WTA-turneringen Nordic Light Open.
Så blev det två veckors tennisfest
Den tävlingen hade startat 2002 under namnet Nordic Light Open och tanken var att turneringen skulle alternera i de nordiska länderna. Men efter två upplagor i finländska Esbo hamnade tävlingen i Stockholm och blev kvar där i fyra år. Turneringen låg illa till i spelkalendern och trots hyggliga startfält var det mycket glest på Stadions läktare. Kanske hade utvecklingen sett helt annorlunda ut om fixstjärnan Venus Williams dykt upp 2005. Hon var anmäld och kanonhet eftersom hon kort tidigare tagit sin tredje Wimbledon-titel. Efter hennes avhopp repade sig Nordic Light Open inte. Lagardere flyttade 2009 tävlingen till Båstad, den bytte namn till Swedish Open och tidigarelades i kalenderna vilket skapade två sammanhängande veckors tennisfest.
Men damturneringen är inte lika framgångsrik – omsättningen är 16-18 miljoner - utan under flera år har förluster där täckts av vinster i ATP-turneringen.
- När Serena (världsettan Serena Williams) är på plats säljer vi så mycket biljetter att det blir en vinst. Men inte annars. Okej år utan Serena når vi break even, säger Hult.
Samarrangemang räddningen
Många WTA-turneringar har stora ekoomiska problem och för ett flertal av dem har räddningen blivit comined events, alltså att en ATP och en WTA-turnering spelas samtidigt.
- Vi har tittat på det alternativet men det är i nuläget inte aktuellt för oss. Det krävs bland annat fler hotellrum och en hel del annat. Dessutom finns det ett stort värde i att kunna bjuda på två veckors tennisfest, säger Hult.
Däremot håller han dörren öppen för att de båda turneringarna på sikt ska ta steget upp från den lägsta kategorin turneringar där de nu befinner sig. En uppflyttning innebär att betydligt mer prispengar ska betalas ut men också att startfälten blir ännu starkare.
Deras vision
- Vår vision är att bli det största tenniseventet i Europa bakom de två Grand Slam-turneringarna.
Med det berättar Hult indirekt att turneringarna blir kvar i Sverige och i Båstad vilket det visserligen lutat åt men ändå inte varit solklart eftersom hyresavtalen löper ut vid årsskiftet.
Enligt vad IA erfar kommer ett nytt långtsiktigt avtal att presenteras under de stundande tennisveckorna.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















