Eric Perssons dolda insats
”Fotboll är mer än bara fotboll” är namnet på utställningen på Moderna Museet i Malmö från den 30 september.
Malmö FF:s samhällsengagemang går långt tillbaka i tiden. Eric Persson, föreningens forne legendariske ordförande, hjälpte judiska flyktingar under andra världskriget att komma till Malmö från Köpenhamn.
Eric Persson hyllades
Än idag har MFF ett stort engagemang för barn och ungdomar och tar ställning mot rasism. ”Fotboll är mer än bara fotboll”, lyder parollen.
Ett långskott gick i mål när Moderna Museet Malmö för några år sedan kontaktade MFF för ett utbyte av erfarenheter mellan museets konstpedagoger och MFF:s ungdomsledare. Vikten av en tydlig värdegrund blev en utgångspunkt och det visade sig att det fanns likheter – MFF är mer än bara fotboll, liksom Moderna Museet Malmö är mer än bara konst.
I samband med ungdomsturneringen ”Ge rasismen rött kort” 2012 gjorde lagen också egna bilder på temat, något som museet hjälpte till med att presentera på fotbollsstadion i samband med turneringen, och sedan även under en vecka på museet i Malmö.
Efterhand växte ett ömsesidigt intresse för ett fortsatt samarbete fram. MFF har en lång tradition av samhällsengagemang.
MFF mot rasism
Mindre känt är att föreningens forne ordförande, Eric Persson, hjälpte judiska flyktingar under andra världskriget att komma till Malmö från Köpenhamn, något som han efter kriget fick en utmärkelse för av den danske kungen.
Engagemanget lever fortfarande kvar. MFF har en egen avdelning som driver skolor och värnar om ett jämlikt och öppet samhälle.
-– På Moderna Museet Malmö visas under två veckor glimtar ur föreningens långa historia. Det är överraskande att se pokalernas och prisernas höga konstnärliga kvalitet, liksom hur konstnärer har hyllat klubben genom en rad målningar, säger museichef John Peter Nilsson.
- I synnerhet i Malmö är föreningens satsning mot rasism extra viktig. ”Fotboll är mer än bara fotboll”, lyder parollen för klubbens samhällsengagemang. Jag påstår att konst är mer än bara konst. Den är något vi kan lära oss av, förskräckas eller förtjusas – den berör även utanför ett museums väggar.
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.