Temperaturen stiger i Båstad
Det ryker runt det röda gruset som omger de vita linjerna på Båstads teannisstadion igen. Det är varmt på läktarna och förhoppningen är att det också blir det även på center-courten.
I år finns ett större intresse för Swedish Open. Mycket tack vare nya, framträdande spelare. De har känt locktonerna från tävlingsledningen och det gör också många tennisintresserade.
20 000 biljetter sålda
Det finns förhoppningar om 40 000 åskådare totalt. Runt 20 000 biljetter är sålda i förväg.
Inledningen blev också nära nog den bästa. För mycket styrs av hur det går för svenskarna.
Mikael Ymer, rankad 337:a i världen, besegrade uzbeken Denis Istomin, rankad 91:a, med 2-0 i set.
19-åringen spelade bra. Han lyckades bryta Denis Istomins serve både i mitten av första och andra set och slutligen vinna med 6–3, 6–3,
Flera högrankade spelare
Sämre gick det för Elias Ymer. Brasilianaren Thiago Monteiro tog svenskens serve omgående och Ymer hämtade sig aldrig från den mardrömsstarten.
Men räkna med bra tennis under de kommande dagarna, Italienaren Fabio Fognini, rankad 19 i världen, ska visa upp sig, likaså fransmannen Richard Gasquet och spanske Fernando Verdasco, 36:a respektive 39:a på världsrankningen samt David Ferrer
Fortsatt sommartradition
Till glädje inte minst för sponsorerna. Här har tävlingsledningen med Christer Hut bra kontakt med i synnerhet med Ski Star, följt av Mercedes-Benz, Emirates,SEB och senaste tillskottet, spelbolaget Las Vegas.
De gör det möjligt att traditionen med topptennis mitt i högsommaren kan fortsätta i sommar-Sverige.
Lagardere behåller greppet om tävlingen til skillnad mot mycket i bolagets utbud under senare år.
Den lyckligaste av alla besökare lämnar Båstad 910 000 kr rikare. Den checken får slutsegraren. Prissumman är totalt på 5 miljoner kr.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.