Roberto förste vinnaren vid alpina VM
Invigningen av alpina VM genomfördes i kvällskyla och mörker i Åre och blev händelserikt och leddes av Roberto Vacchi som med snits styrde alla tal, musikinslag och gästspel på scenen i rollen som programledare. Han bev något av kvällens vinnare. FIS president Gian-Franco Kasper förklarade VM öppnat och idrottsminister Amanda Lind höll ett bejublat tal.
Men snökaoset ställer till det för VM-organisationen i Åre. Helgens kraftiga snöfall har försvårat kommunikationerna och inneburit att åskådare och åkare inte kan anlända i rätt tid.
Besvärligt
– Många är på väg hit. De jobbar hårt med att få med sig bagage. Vi hoppas att de kommer under måndagskvällen. Det har varit en utmaning för alla den här helgen, medger Niclas Carlsson, ordförande i organisationskommittén.
Är det några åkare som inte hinner upp i tid?
– Det är några åkare som till herrarnas störtloppsträning på tisdagen inte kommer att hinna, sa Carlsson vid presskonferensen sent på måndagseftermiddagen..
Samtidigt med måndagens presskonferens tränade andra åkare i backen inför tisdagens inledande tävlingar. Det var en fantastisk vinterdag med drygt tio minusgrader och sol. Det är ändå så att backarna är den viktigaste delen i ett alpint VM.
– Vi har haft en lång period med bra väder. Så ändå är det perfekta förhållanden. Vi har lyckats skapa hård snö. I slutändan har vi haft 4,5 år på att förbereda oss, så det finns inget att skylla på, säger Niklas Carlsson.
13 tävlingsdagar
Under tisdagen drar alpina VM i Åre igång med damernas Super G och VM avslutas med herrarnas slalom den 17 februari. Under 13 fartfyllda dagar blir det tävlngar på Åreskutan.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar