Roberto förste vinnaren vid alpina VM
Invigningen av alpina VM genomfördes i kvällskyla och mörker i Åre och blev händelserikt och leddes av Roberto Vacchi som med snits styrde alla tal, musikinslag och gästspel på scenen i rollen som programledare. Han bev något av kvällens vinnare. FIS president Gian-Franco Kasper förklarade VM öppnat och idrottsminister Amanda Lind höll ett bejublat tal.
Men snökaoset ställer till det för VM-organisationen i Åre. Helgens kraftiga snöfall har försvårat kommunikationerna och inneburit att åskådare och åkare inte kan anlända i rätt tid.
Besvärligt
– Många är på väg hit. De jobbar hårt med att få med sig bagage. Vi hoppas att de kommer under måndagskvällen. Det har varit en utmaning för alla den här helgen, medger Niclas Carlsson, ordförande i organisationskommittén.
Är det några åkare som inte hinner upp i tid?
– Det är några åkare som till herrarnas störtloppsträning på tisdagen inte kommer att hinna, sa Carlsson vid presskonferensen sent på måndagseftermiddagen..
Samtidigt med måndagens presskonferens tränade andra åkare i backen inför tisdagens inledande tävlingar. Det var en fantastisk vinterdag med drygt tio minusgrader och sol. Det är ändå så att backarna är den viktigaste delen i ett alpint VM.
– Vi har haft en lång period med bra väder. Så ändå är det perfekta förhållanden. Vi har lyckats skapa hård snö. I slutändan har vi haft 4,5 år på att förbereda oss, så det finns inget att skylla på, säger Niklas Carlsson.
13 tävlingsdagar
Under tisdagen drar alpina VM i Åre igång med damernas Super G och VM avslutas med herrarnas slalom den 17 februari. Under 13 fartfyllda dagar blir det tävlngar på Åreskutan.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar