En uppvisning i bandyns konst

Äntligen blev det Villas tur. 8-4 mot Västerås SK och inte ett öga var torrt i omklädningsrummet på Studenternas efteråt. Villa från Lidköping har väntat i 85 år på guldet.

Martin Karlsson jublar tillsammans med Petter Björling efter 4-2 i SM-finalen mot Västerås SK/BK på Studenternas i Uppsala. Foto: Fredrik Sandberg

 

 

Nu kom det efter fyra finalförluster tidigare. Ingen kan säga att guldet inte var välförtjänt. Vid 2-2 i första halvlek tryckte Villaspelarna till på gaspedalen, 5-2 innan halvleken var över. Och det var en halvlek som tog andan ur alla. Kanske den bästa halvlek som någonsin spelats i en SM-final.

Skulle Mesta mästarna VSK, 20 guld, kunna komma igen? Nej, krafterna fanns inte. Villa ökade till 7-2 och saken var klar.

Dominerade även på läktarna

Villa hade inte bara övertaget på isen. Av de 18 677 på läktarna var de flesta skrudade i blått och vitt, Villa Lidköpings färger. 40 bussar med supportar hade avgått från Lidköping.

- Magiskt! Vi hade hemmamatch i igen. Fantastiskt, sa målsprutan David Karlsson.

Villa hade åtta målgörare. Det visar vilken bredd och topp som laget har.

Hemma i Lidköping kommer festerna att avlösa varandra. Klubben kan välförtjänt slå sig för bröstet. Föreningen har 33 lag i olika åldrar och 2 500 personer hade löst årskort inför den här säsongen. Publiksnittet 3 300 personer på hemmamatcherna straffar inget lag.

Den sportsliga succén gynnar ock kubbens ekonomi. Villa omsätter 30 miljoner kronor, vilket ingen annan klubb någonsin har kommit upp i. Nu förbättras kassan ytterligare,

Däremot kris för grannen

Vilken kanonsäsong västgötarna har haft. En enda förlust i serien, mot Bollnäs. Klass!

Vänersborg, grannen i väst, har det inte lika roligt. 4 miljoner fattas i kassan. Orsaken är VM enligt P4 Väst. Vänersborg var huvudort för världsmästerskapet tidigare i vintras och publikintäkterna blev betydligt lägre än budgeterat. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja