Nu har IOK kommit till Stockholm

Dramaturgin ökar runt ett svenskt eventuellt arrangemang av vinter-OS och Paralympics 2026. På måndagen, inledde Internationella Olympiska Kommittén (IOK) ett veckolångt besök i Sverige En grupp på cirka 15 personer besöker de tänkta arenorna till vinter-OS och Paralympics 2026. 

Gruppen som utvärderar Sveriges ansökan består av IOK-delegater, experter och tjänstemän under ledning av IOK-medlemmen Octavian Morariu och IOK:s Executive Director, Christophe Dubi.

Gunilla Lindberg, själv med i IOK:s exekutiva kommitté, tog emot utvärderingsgruppen från IOK.Ledamöterna stannar hä i sex dagar. Foto: Claudio Bresciani / TT

Utvärderingsgruppen startar sitt arbete i Åre på tisdag morgon där de tas emot av bland andra Gunilla Lindberg, medlem av IOK:s exekutiva kommitté och generalsekreterare för Sveriges Olympiska Kommitté (SOK), Richard Brisius, VD för Stockholm Åre 2026, samt av SOK:s ordförande Mats Årjes.

Spännande vecka

- Det här är en viktig och spännande vecka i vårt arbete för att få arrangera vinter-OS och Paralympics 2026. Det ska bli roligt att få visa upp alla våra fina anläggningar och få beskriva hur vi vill genomföra vinterspelen om sju år. Det här är riktiga experter på området så vi ser också fram emot att lyssna på deras tankar och förslag hur vi eventuellt kan förbättra och förfina vår ansökan, säger Richard Brisius.

Efter tisdagen i Åre reser gruppen till Stockholm för möten och arenainspektioner. På torsdagen blir det en bussresa fram och tillbaka till Falun och sedan fortsätter mötet i Stockholm fram till lördag lunch då det avslutas. Målsättningen är att gruppen ska besöka samtliga anläggningar, platser och arenor där vinter-OS och Paralympics 2026 ska genomföras.

Gruppen kommer inte att besöka lettiska Sigulda denna gång, där bob, rodel och skeleton ska arrangeras. Den utvärderingen överlåter IOK till de internationella specialförbunden inom kälksport att utföra.

fortsätter till Milano/Cortina 

Utvärderingsgruppens medlemmar återvänder sedan till sina respektive hemländer för att åter samlas om någon vecka för ett utvärderingsbesök i Milano/Cortina – som precis som Stockholm Åre har ansökt om att få arrangera vinter-OS och Paralympics 2026.

Vem av Stockholm/Åre och Milano/Cortina som får arrangera OS och Paralympics 2026 avgörs vid en omröstning i schweiziska Lausanne 24 juni 2019.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.