Klubben med ovanlig lönepolitik

NHL:s omstridda lönetak är en viktig delförklaring till St Louis överraskande Stanley Cup-triumf i natt, seger med 4-1 mot favoriten Boston i mytomspunna ”Game 7”.  Bakgrunden var viljan att utjämna skillnaden i löner mellan de ”rika och fattiga” i ligan.

Taket ingick som en del i ett större avtal inför säsongen 2006-2007. Många lag brottades med sviktande publiksiffror och NHL-ledningen såg med oro på utvecklingen. Lönetaket var en del i flera åtgärder, taket ska för varje klubb motsvara 54 procent av ligans totala intäkter.

Kostnadsmedvetna

Ett recept för att ge mindre etablerade lag chansen att lyfta hockeyvärldens mest prestigetunga pokal. Som St. Louis med svenskarna Alexander Steen, som till legendaren Thomas Steen, Carl Gunnarsson och Oskar Sundqvist.

St. Louis saknar fixstjärnor, i stället har ledningen skickligt utnyttjat lönetakets regelverk och byggt ett lag i ordets rätta bemärkelse. Under 2018-2019 års säsong har Blues´ledning haft 79,5 miljoner dollar eller cirka 750 miljoner kronor att spendera på spelartruppen.

 ”Taket” reglerar också den minsta summa som varje lag har att förhålla sig till i spelartruppens sammansättning. Den var i år 550 miljoner kronor.

Ett fastställt lönetak öppnar väg för uppstickare – typ St. Louis. Inför årets play off försvann stjärnspäckade lag som Dallas Stars, försvarande mästerslaget Washington Capitals och hårdsatsande Toronto redan i de första omgångarna.

I finalserien mot Boston tog St. Louis tre av fyra segrar på bortais – det är anmärkningsvärt och understryker lagets höga moral och starka attityd. Vid årsskiftet var laget ligans sämsta lag, en tränarrockad och in med rookiemålvakten Jordan Binnington från AHL vände allt.

Psykologiskt mål

Triumfen i ”Game 7” var logisk. Radions expertkommentator, Lars Gunnar Jansson, betecknade triumfen som synnerligen rättvis. Binnington vann målvaktsmatchen mot Bostons  Tuukka Rask och när Bostons storstjärna Brad Marchand gjorde ett olyckligt byte i slutet av första perioden var det god natt för Boston.  10 sekunder återstod av perioden när St. Louis skickade in psykiskt tunga 2-0 med Marchand på väg mot båset.

En av de märkligaste finalserierna i modern tid var över och 35-årige Alexander Steen kunde vid slutsignal hyllas på isen av pappa Thomas, själv legendar men aldrig vinnare av en Stanley Cup-ring.

-En dröm har förverkligats, jag kan inte säga något annat, strålade Alexander inför fotografernas kameror i TD Garden i Boston, hemmapubliken var närmast i chock. Det här var en käftsmäll som inte fanns på kartan.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen