Mutorna som fick dem att säga ja til VM

Nu finns svart på vitt. 22 personer i Fifas exekutivkommitté fick mutor för att rösta så att Ryssland och/eller Qatar tilldelades fotbolls-VM 2018 och 2022 menar amerikanska åklagare enligt The New York Times.

Här ska fotboll-VM 2022 spelas. Lusail Stadion i Doha är långt ifrån klar. Men via mutpengar och tuffa arbetsvillkor är allt möjligt...

 

USA har nu publicerat hela sitt åtal mot Fifa. Flera högt placerade personer pekas ut. Bland andra Jack Werner, tidigare vice president i Fifa fram till 2011. Han tog emot mutor motsvarande 50 miljoner kronor enligt åtalet. Pengarna som var avsedda för att utveckla fotbollsverksamheten i Karibien stoppade han i egen ficka. Enligt BBC:s dokument överförde han bland annat 410 000 dollar som ett personligt lån till sig själv. Vi citerar ur dokumenten:

”Mellan november 2010 och april 2011 tog Jack Werner emot totalt 5 miljoner dollar, via över 20 separata banköverföringar till ett konto registrerat i Trinidad och Tobago. Överföringarna gjordes från totalt tio olika skalbolag som alla var registrerade i skatteparadis om Cypern, Anguilla och brittiska Jungfruöarna”. 

Bland de 22 namnen finns tyske ikonen Franz Beckenbauer, Sepp Blatter och Michel Platini. Under de nya åtalet avslöjades nya uppgifter Två ledande befattningshavare på TV-kanalen Fox International Channels och Fox Latin America har åtalats för bedrägeri och penningtvätt för att få sändningsrättigheterna till VM 2018 och 2022, vilket de också fick. De två, Herman Lopez och Carlos Martinez väntas ställas inför rätta i Brooklyn den 9 april. De riskerar att få 20 års fängelse.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.