Fem Jerring-kandidater utslagna

Efter ett starkt sportår är det nu klart vilka åtta atletersom har gått vidare till nästa omgång i omröstningen om Radiosportens Jerringpris 2021. Fem kandidater är utslagna. Nu börjar nästa röstning där svenska folket kan rösta fram sin favorit till årets idrottsprestation 2021.

 Vem som slutligen får ta emot det prestigefyllda priset avgörs på Idrottsgalan som direktsänds i Sportextra i P4 och i SVT 1 den 17 januari.

 Stavhoppsstjärnan Armand ”Mondo” Duplantis vann Radiosportens Jerringpris 2020. Foto: Pelle T Nilsson/SPA

– Det är nästan alltid en jämn och spännande kamp om vem som ska undvika att slås ut, det var det även i år, men nu har svenska folket gett sina röster om vilka åtta som de tycker ska gå vidare till nästa omgång, säger Radiosportens chef Markus Boger.

De åtta återstående idrottarna är:

Tove Alexandersson, orientering – fem VM-guld                                        

Damlandslaget, fotboll – OS-silver

Armand Duplantis, friidrott – OS-guld                

Hopplandslaget, ridsport – OS-guld

Philip Jönsson, skytte parasport – guld i Paralympics

Nils van der Poel, skridsko – två VM-guld

Daniel Ståhl, friidrott – OS-guld

Jonna Sundling, skidor – två VM-guld

Utslagna med slutplacering är:

9) James Blomgren, bowling

10) Isabelle Haak, volleyboll

11) Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, segling

12) Anna Nordqvist, golf

13) Martin Ponsiluoma, skidskytte

Fakta

Fakta om röstningen

Röstningen i den första omgången är nu öppen för telefonröster och på Radiosportens webb: http://sverigesradio.se/jerringpriset – där finns även röstningstelefonnumren och motiveringarna till de olika kandidaterna.

Om Radiosportens Jerringpris:

Radiosportens Jerringpris instiftades 1979 till minne av Sveriges Radio-medarbetaren Sven Jerring

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen