Kungahuset i nära gemenskap med idrotten
Kungahuset och Idrotten har mycket gemensamt för närvarande. Kung Carl XVI Gustaf delade nyligen ut medaljförläningar och då kom sex idrottare i åtanke. Men nu engageras även Prins Carl Philip och Prins Daniel på olika sätt.
De prisades med H.M. Konungens medalj för förtjänster för svensk idrott: fotbollsspelarnaZlatan Ibrahimovic och Caroline Seger, hoppryttaren Rolf-Göran Bengtsson, den förre ishockeyspelaren Peter Forsberg, orienteraren, skidorienteraren och skidalpinisten Tove Alexandersson samt parasimmaren Maja Reichard.
Kung XVI Gustaf har också Lyckönskat den svenska OS-truppen och passat ppå att gratulera till framgångarna.
Nu står det klart att när Vasaloppet högtidsfest traditionsenligt sker i Mora kyrka fredag den 4 mars kommer H.K.H. Prins Carl Philip att vara högtidstalare.
Prins Carl Philip har själv åkt ”i fäders spår” vid flera tillfällen: Öppet Spår 2004, Skejtvasan 2012, Stafettvasan tillsammans med Prinsessan Sofia såväl 2013 som 2014 – och för tre år sedan, 2019, åkte Prinsen Vasaloppet från Sälen till Mora och kom i mål på tiden 8.46.12.
Varje år sedan premiäråret 1922 har högtidstal hållits i samband med Vasaloppets traditionella högtidsfest i Mora kyrka. Kung Carl XVI Gustaf har vid två tillfällen, 1973 samt 2004, hållit högtidstalet. Prins Carl Philip höll högtidstalet 2012, när Vasaloppet fyllde 90 år.
Mera kungligheter: Karolinska Institutet har beslutat att utse H.K.H. Prins Danielsom en av tre personer till hedersdoktorer.
"H.K.H. Prins Daniel har ett starkt och långvarigt engagemang för folkhälsa. Han har genom åren gjort ett stort antal insatser för att öka medvetenheten om behovet av att främja hälsosammare livsstil bland barn och unga, minska hälsoklyftor och stödja medicinsk forskning och utbildning" heter det i motiveringen.
Tillsammans med Kronprinsessan är Prins Daniel också initiativtagare till organisationen Generation Pep, vars mål är att ge alla barn och unga bättre möjligheter till ett aktivare och hälsosammare liv oavsett bakgrund och förutsättningar. Generation Pep har på knappt fem år blivit en stark, trovärdig och samlande kraft i folkhälsoarbetet i Sverige och
Prins Daniel är drivande och synnerligen engagerad i arbetet. Idag bedrivs ett omfattande hälsopromotivt arbete och KI är en viktig kunskapspartner. Samarbetet ärreglerat i ett avtal mellan KI och Kronprinsessparets Stiftelse.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar