Östgötarna vann SVT:s omröstning

På söndagen stod resultatet klart. Norrköping är för första gången Sveriges bästa idrottsstad, en tävling regisserad av SVT:s sportredaktion.

Efter att stans olika idrottare utrmärkt sig och vunnit SM-guld, OS- och Paralympics-guld, Bragdguld och Victoriapris blev det till slut en överlägsen seger i juryns omröstning.

Än gång Idrottsparken, i dag Platinumcars Arena och hemvist för IFK Norrköping, utgör navet i Norrköpingsidrotten.

På söndagen stod resultatet klart. Norrköping är för första gången Sveriges bästa idrottsstad, en tävling regisserad av SVT:s sportredaktion.

Efter att stans olika idrottare utrmärkt sig och vunnit SM-guld, OS- och Paralympics-guld, Bragdguld och Victoriapris blev det till slut en överlägsen seger i juryns omröstning.

 

Norrköping fick 407 jurypoäng, tvåan Karlstad fick 321.

Stark meritlista

Östgötarna kunde peka på trumflkort som:

Dubbla SM-guld för Dolphins i basket

 Victoriapristagaren Ebba Årsjös dubbla Paralympics-guld

Malin Baryard Johnsons roll i OS-guldet i hoppning och Bragdguldet. 

Tre viktiga delar i att hela 22 av 50 jurymedlemmar hade Norrköping som etta och 40 av 50 hade staden topp tre på sin jurylista.

”Staden har i förhållande till population presterat på topp inom flertalet elitidrotter på både dam och herrsidan. Vidare har staden en stor och djupt förankrad idrottslig bredd - Norrköping är Sveriges bästa idrottsstad 2022!” så motiverade jurymedlemmen Yvette Hermundstad sitt val.

Och de här kompletterade

Utöver redan nämnda framgångar hade stadens mest folkkära lag IFK ett helt ok 2021, bowlingkillarna i Kaskad tog SM-silver precis som NRK Trojan i herrarnas Rugby, precis som Norrköping SK:s damer i squash. Andra stjärnor från stan är EM-spelarna Kristoffer Olsson och Ken Sema, och handbollens Felix Claar som både vann EM och blev nominerad som världens bästa mittnia.

Karlstad tvåa på årets lista

Karlstad som tidigare blivit trea 2013, 2015, 2016 och 2020 når nu sin bästa placering och är tvåa. Färjestads efterlängtade SM-guld bidrog starkt. Precis som Karlstad CK:s Lag Edin med en helt otrolig säsong som gav både OS- och fjärde raka VM-guldet.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sports Media-byrån Spring Media fortsätter att expandera och förstärker nu sin internationella säljorganisation via nyanställningar.

"Vi håller snabbt på att bli en verkligt global fullservicebyrå, framhåller Tobias Osmund, VD för Spring Media Group

Konstgräsmattan på Tele2 arena i Stockholm har varit hårt kritiserad hela den fotbollsallsvenska säsongen och nu står det klart att arenaägaren SGA i samförstånd med Djurgården, Hammarby och konstgräsleverantören Unisport kommit fram till att mattan ska bytas ut helt. Det skriver Expressen.

Riksidrottsmöte i Uppsala med 700 personer, alla med makt, då är det lätt för de oinitierade att tro att de handlar mycket om sport och beslut som berikar åskådarna. Och visst gynnas arenaidrotten, men först i andra Tidigare stämmor har huvudsakligen handlat om ekonomi och fördelning av pengarna, men nu är det fokus på värdegrundsfrågor och Hållbarhetsarbete.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

Ishockeyfansen får sitt, fotbollens vänner likaså, men dennasista majsöndag tillfredsställs även Racerentusiasterna. TV-utbudet är massivt, det är bara att välja och vraka bland åtskilliga TV.-timmar

Miljoners miljoner utgör insatsen. TV 6 gasar ordentligt denna söndag. Det blir högklasssiska timmar med fartfylld motor.Först med klassiska Monaco GP,

formel 1-cirkusens pärla. Som om det inte vore nog följs den sändingen  upp med bilder från Indy 500.

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.