Märklig lansering av neutral flagga vid OS

Ryska och belarusiska idrottare på OS kan komma att bli verklighet, enligt TT.

Internationella olympiska kommittén (IOK) öppnar för att idrottare från länderna kan få delta under neutral flagg från och med OS i Paris 2024. IOK skriver i ett uttalande att ingen idrottare ska stoppas från att tävla utifrån det pass personen har.

"En väg för idrottares deltagande i tävlingar under strikta villkor bör därför undersökas ytterligare", skriver IOK i uttalandet.

Högas vederbörande i IOK deklarerar i ett uttalande att att ingen idrottare ska stoppas från att tävla utifrån det pass personen har.

SOK:s verksamhetschef Peter Reinebo tycker inte att det är läge att öppna upp för ryska och belarusiska idrottare.

Vi tycker ingenting har ändrats, snarare tvärtom, utifrån den tidpunkten när sanktionerna lades. Det innebär att det inte finns några faktiska omständigheter att ompröva det beslutet i våra ögon, säger han.

Ryska och belarusiska idrottare har sedan Rysslands invasion av Ukraina i februari förra året varit portade av IOK.

IOK:s uttalande kommer dagen efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskij sagt att han vill se ryska idrottare helt uteslutna från OS i Paris.

Internationella olympiska kommittén (IOK) har ställt dörren på glänt för ryska idrottare. 

I Asien öppnas den nu på vid gavel.

Ryska idrottare får tävla i Asiatiska sommarspelen senare i år och kan därmed, i alla fall i teorin, kvala in till OS 2024

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.