9 miljoner till ALS via "Game for Börje"

Det blev stort och rörande med Stående ovationer som aldrig ville ta slut och  brodern, Stig Salming i tårar och en hel dag tillägnad en svensk idrottsikon.

Ishockeylegendaren Börje Salming hedrades stort i Gävle Välgörenhetsmatchen "Game for Börje" drog in inte mindre än 9 miljoner kronor till als-forskningen.

Banderollen till ära för Börje Salming hissades före matchen

- Det känns helt overkligt. Jag är sjukt stolt, i dag är jag mållös, sa Pia Salming, Börjes fru, till P4 Gävleborg.

I Brynäs fick Börje Salming spela under två säsongermed sin bror Stig – och dessutom vinna två SM-guld – innan han flyttade till Toronto.

Under lördagen hedrades Salming, som avled i sviterna av nervsjukdomen als i november, med en stjärnfylld veteranmatch i Gävle mellan Tre Kronor och Toronto Maple Leafs. Ett arrangemang som blev mycket lyckat.

Torontolaget leddes av Mats Sundin, och Börje Salmings mångårige vän och lagkamrat Darryl Sittler agerade tränare tillsammans med Tiger Williams och Inge Hammarström.

- Stort tack till publiken som kom, vilka pengar vi har samlat in! Förhoppningsvis fick man okej hockey, även om vi har blivit gamla. Det är en magisk dag för oss alla, kommentera de Mats Sundin i TV4 och fortsätter:

- Det var en speciell dag att få uppleva.

"Game for Börje", som lördagens match döpts till, var utsåld och alla intäkter gick oavkortat till Salmings stiftelse som bidrar till att hitta en botande behandling av als. Efter matchen hade summeades kampanjen och det visde sig att så mycket som drygt nio miljoner kronor hade kommit in..

- Det känns stressigt för stunden. Vi ser tillströmningen på läktarna och allt går i Börjes namn. Det är så hedersamt som det någonsin kan bli. Jag ser fram emot att få en fin upplevelse där vi minns Börje på bästa sätt, sade Stig Salming till Aftonbladet inför matchen.

Lagom till matchstart hissades Börje Salmings tröja nummer 17 upp bredvid Stigs, vars nummer 14 redan hängde i taket. Börjes familj och frun Pia var på plats och hade svårt att hålla tillbaka tårarna.

- Det är hedrande för Börje, nu fick han inte uppleva det själv men vi får hoppas att gudarna är med och berättar, säger Stig Salming i TV4.

- Jag hade inga förväntningar alls inför. Jag var inte så insatt utan visste bara att det skulle bli en match med hyllningar. Nu känner jag att det kommer att bli otroligt fint. Jag är så glad att jag kunde pricka in att inte ha någon tävling i helgen och vara här, sa Bianca Salming .

NHL-legendaren Rick Vaive, som var lagkamrat med Börje Salming i Toronto Maple Leafs, berättar om svenskens betydelse.

- I början blev det väldig känslosamt. Jag kan inte komma ihåg när jag grät senast, men det måste vara när mitt första barn föddes. Det var tufft. Det här är något vi gör för Börje och för alla som är drabbade av als. Han var en otrolig lagkamrat och en ännu bättre människa, säger Vaive. (TT)

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.

Nu avslöjas att klubben har haft betydligt större resurser än vad som har varit känt.

I dag säger Magnus Emeus,  f d controller i arbetet och numera kklubbens ordförande:

– Vi var på minus 5 miljoner 2016. Men 2021 hade vi ett plus på 15 miljoner och Nu har vi byggt ett kapital på 46 miljoner.

Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till  Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna  firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.

I samband med att Strawberry Arena har  ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.

Tre svenska golfspelare är aktuella, men i olika skeden av sitt umgänge med den därlilla vita bollen.

Henrik Stenson går nu ut och medger att han fick  en halv miljard kronor för att byta till omdiskuterade LIV-touren, men sportsligt går det mindre bra

Alex Norén funderar på vad som hände i sista avgörande tävlingen. Han höll på att ta steget till översta världseliten, men snubblade och missar PGA-slutspelet. 

Ludvig Åberg kan däremot se fram emot  tourfinalen i Atlanta där vinnaren belönas med ofattbara tio miljoner dollar (100 miljoner), men han har haften vacklande form.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma"  igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.

I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:

-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.