Bara två dagar kvar till VM-premiären

Det återstår bara dagar till sommarens höjdpunkt - otbolls-VM för damer.

Viaplay ramar in turneringen med studiosändningar, nyhetsbevakning på plats i Australien och Nya Zeeland samt kommentatorer på arenorna.

– Viaplays VM-sändningar blir ett perfekt sällskap under sommarmorgnarna. Vår heltäckande liverapportering kommer ta fotbollsfesten hela vägen hem till de svenska skärmarna, säger Lotta Folcker, sportchef Viaplay Sverige.

Lugnet råder fortfarande vid VM-arenan i Wellington. Men nu är premiären nära och på torsdag gör ett gäng blågula tjejer också sin första match här.

Snart är väntan över. Den 20 juli är det VM-premiär när värdnationen Nya Zeeland möter Norge. Och den 23 juli är det dags för Sverige att kliva in i turneringen mot Sydafrika i Wellington.

– I VM-studion på hemmaplan basar Niklas Jihde och Suzanne Sjögren med initierad expertis i form av Johanna Frisk och Lisa Dahlkvist. Därtill ska Lars Lagerbäck, med egenmästerskapsrutin från Sverige, Nigeria och Island, ge inblickar i det komplexa förbundskaptensjobbet under en turnering, framhåller Folcker.  

Jennifer Kücükaslan och Bojan Djordjic är  på plats i Nya Zeeland med huvuduppgift att bevaka Peter Gerhardssons svenska landslag medan kommentatorerna Henrik Strömblad och Saga Fredriksson följer dramatiken på arenorna. I Australien punktmarkerar kommentatorn/reportern Claes Andersson och experten Pär Lagerström de övriga storlagens matcher.

– Jag har sagt minst kvartsfinal, och om samtliga bitar sitter kan Sverige slå alla lag. Men vi har också en lägstanivå som gör att vi kan förlora mot många lag. Vi måste producera framåt mot defensiva lag. Här måste våra offensiva stjärnor Rolfö, Blackstenius, Rytting Kaneryd och Janogy ta initiativ och agera. Sedan är skadeläget ett frågetecken, hur mår truppen egentligen? Kan nyckelspelare komma tillbaka från skador?, säger en av de utvalda, Saga Fredriksson.

Klassiska VM-ögonblick

Mästerskapets samtliga 64 matcher streamas på Viaplay med TV6 som linjär huvudkanal och TV10 med en kompletterande funktion. Varje VM-dag avslutas dessutom med ett highlightsprogram på TV10. Den 20 augusti sätter finalen i Sydney punkt för en intensiv VM-månad.

Viaplays VM-bevakning inleddes redan den 16 juli på Viaplay och TV6 med Preview Series som analyserar samtliga lag och grupper. Samma dag. den 16:e var det även premiär för Viaplayproduktionen ”En match med” där programledaren Richard Henriksson återupplever klassiska svenska VM-ögonblick med huvudrollsinnehavarna – Victoria Sandell, Lotta Schelin, Lisa Dahlkvist och Peter Gerhardsson.

Fakta

Viaplays VM-team

Programledare: Niklas Jihde och Suzanne Sjögren.

Reporter/programledare: Jennifer Kücükaslan.

Experter: Lisa Dahlkvist, Bojan Djordjic, Saga Fredriksson, Johanna Frisk, Pontus Kåmark, Lars Lagerbäck och Pär Lagerström.

Kommentatorer: Henrik Strömblad, Claes Andersson, Axel Olsson, Tobias Dahlberg, Lars Sandberg.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.