Repris på VM-semin, men inga biljetter återstår
Fotbollstjejernas succé fortsätter. Nu rapporteras om nästan slutsålt när landslaget kommer till Göteborg i slutet av september.
Då ska Sverige ta emot Spanien på Gamla Ullevi. Redan nu är matchen nästan helt slutsåld. Ett sådant intresse har tjejerna skapat via insatsen i VM.
– Det kommer att bli härligt, säger biljettansvarige Christoffer Lund till GP.
Det är revansch som gäller.
När lagen möttes i VM-semifinal vann Spanien som också besegrade England i finalen och erövrade VM-guld.
Nu blir det en ny uppgörelse. Båda trupperna har bara runt tre veckors vila efter VM. Matchen spelas den 22 september och veckan innan samlas spelarna. Maten ingår i Nations League, där belöningen blir en OS-biljett
– Just nu är finns det ytterst få icke sålda biljetter, bara enstaka eller inga alls ute till försäljning. Det vi nu tittar på är att kunna släppa upp vissa block. Vi vill sätta stolar på södra nere (där bortaklacken oftast står). Det är första gången vi gör det, säger Christoffer Lund, biljett- och publikansvarig på förbundet.
Dryga 14 000 biljetter är sålda, men genom omdisponera ytor hoppas arrangörerna att kunna skapa uppemot 1 500 nya biljetter.
– Vi hoppas kunna komma över 16 000 när vi har varje stol ute. Det blir en härlig fotbollsfest, säger Lund
Gamla Ullevi är utsedd till nationalarena för damlandslaget
När laget spelar i Göteborg är publiksiffrorna ofta uppe i liknande nivå som denna gång. Däremot brukar huvuddelen av biljetterna vara så kallade gruppbiljetter, avsedda för klubbar. Nu ser förbundet en ökning i försäljningen av singelbiljetter – vilket tyder på ett ökat intresse bland enskilda supportrar.
I samband med matchen planeras också en hyllning till bronslaget från VM.
Den 14 år gamla arenan har som mest tagit emot 18 454 åskådare
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari-läger i Spanien. ÖSK fFörlängde spel i uperettan via kval medstraffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Att Ludvig Åberg är en världsspelare på golbanan vet vi. Han kan också vara rolig . Som inför frågan om han längtade efter att få inleda touren.
- Givevetvis. jag nästan klättrar på väggarna och vill att något ska hända. Att vi får börja
Hemma i Sverige är det många tusen golfentusiaster som förväntansfullt räknar ner. Det är inte många dagar kvar nu. Till att följa Ludvigs varjenda slag via TV:n. Om det så sker mitt på natten med tanke på tidsskillnaden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar