Dubbla VM enligt nytt koncept

Om ett år kommer Lidköping, bandyorten nummer ett, både publikt och sportsligt, att stå som värd för världsmästerskapen i bandy. 

I  Vänerland har det vid flera tillfällen varit Vänersborg som välkomnat bandyvärlden. När det spelades enstaka VM-matcher i ”Lidköping” under -60- och ,70-tal har det aldrig varit någon publikrusning. Då uppstod talesättet   ”folket älskar Villa, inte bandy”.

Om ett år kommer Lidköping, bandyorten nummer ett, både publikt och sportsligt, att stå som värd för världsmästerskapen i bandy. 

Vill a, Bandy och Lidköping har länge varit känt för fina publiksiffror - och numera, med hall och särklassigt representationslag är det ännu mera naturligt.

Med ny ledning i Villa Lidköping BK, Per Alexandersson, ny ordförande och Jakob Kaufmann ny tf klubbchef, blåser det nya vindar. I denna klubb nyvunna SM-guld.

Till förändringen hör också ett tränarskifte, Pelle Fosshaug tar över efter långköraren Johan Sixtensson. 

En viss is (!)bröts i Lidköping när P17- VM spelades där 2020 och F17-VM 2022.

Vid bägge tillfällena var det Lidköpings AIK som åtog sig eventrollen, med dåvarande ordförande Ingemar Sixtensson som primus motor. LAIK, samt andra lokala klubbar  är delaktiga som arrangörer även denna gång.

Faktum är att ”Andraklubben” i Lidköping (LAIK) har åtagit sig ansvaret att driva frågan om en ytterligare bandyhall.

Bandyn har vuxit betydligt

Det häcklade bandy -VM spelas, beroende på begränsade antalet nationer den 25 - 30 mars 2025 och blir nr 41 i ordningen sedan starten 1957.För damerna nr 13 i ordningen sedan 2004.

Med anledning av antalet nationer tål det att erinras om att Bandyn har mätt till antalet aktiva utövare näst mest aktiva utövare av de 15 vinterolympiska sporterna!

Nu är det etablerat att damer och herrar spelas på samma ort.

Premiären skedde i lilla Åby utanför Växjö i månadsskiftet mars/ april 2023.

Bjuda  in B-nationer

Den gången klarades det också av att bjuda in B-nationer som Ungern, Holland och Ukraina. många minnns Ukrainaflickornas tårar vid nationalsjungandei fjol!

Den gången var det 17 lag från 12 nationer som deltog. 

B-VM skall inte spelas i Lidköping.

Curt Einarsson

Briefing: Johan Svedbom 

 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.