100 000 kr en skänk från ovan!

Den sjätte vinnaren i Folkspels nya JOYNA-lotteri win-win drogs i fredags och Inger Westerlund från Östhammar vann 100 000 kr. Fotbollsklubben Gräsö Norrskedika IF sålde den vinnande lotten och för det belönades även de med 100 000 kr, som går direkt till föreningens verksamhet.
”Det var en riktigt bra överraskning och välkomna pengar. Vi driver dubbla anläggningar och allt finansiellt stöd är såklart viktigt för föreningen”, säger Patrik Eriksson, ordförande Gräsö Norrskedika IF.

 

I fredags drogs den sjätte win-win-vinnaren i det nya JOYNA-lotteriet från föreningslivets eget spelbolag, Folkspel. Inger Westerlund från Östhammar vann 100 000 kronor - och som en win-win, fick Gräsö Norrskedika IF som sålt lotten till henne, lika mycket.
”Jag ville stötta Gräsö Norrskedika IF då mitt barnbarn spelar i föreningen. Det var han som sålde lotten till mig. Det är jätteroligt – först trodde jag inte riktigt att det var sant!”, säger Inger Westerlund.
Gräsö Norrskedika IF startades 2014 genom en sammanslagning av Herrlagen Gräsö IF och Norrskedika IF. Föreningen har pojk-och flicklag, ett seniorlag, arrangerar fotbollsskolor och arbetar aktivt med initiativet GNIF support – en satsning som strävar efter att stödja barn och ungdomar inom klubben genom att möjliggöra ansökningar om ekonomisk ersättning för fotbollsrelaterade kostnader.
”Överlag kommer pengarna användas till vår satsning på barn och ungdomar och till att försöka vara den bästa föreningen vi kan. GNIF support är såklart en viktig del av föreningen och finns till för att exempelvis hjälpa de som inte har möjlighet att köpa träningskläder eller fotbollsskor”, avslutar Patrik Eriksson.
JOYNA – en win-win
Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win.
Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och nu senast JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag. 
”Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat över 17,5 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja”, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel. 

Fakta

Tidigare win-win vinnare:
IFK Karlskrona, RBU Värmland, Barnarps IF Jönköping, Vapnö IF Halmstad, Rydsgårds IF

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Klippet med ny storsponsor och därmed bytet till ny titel, Al Shira'aa Falsterbo Horse Show, väckte reaktion vid avslöjandet.Nu kommer  protester i form av avhopp.  Sponsorer vill inte vara med längre. Som mångåriga partnern, foderföretaget St. Hippolyt där företagets vd Line R. Kofod  säger i Sydsvenska Dagbladet:

– Vi har våra principer.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.