Enda svensk att simma i Bajsvattnet

Bajsbakterierna i Paris kunde inte stoppa en OS-gren

Det blev faktiskt en triathlon-tävling i Seine.

 Miljarder har satsats för att rena floden  - till synes utan resultat menade många.Länge var det ovisst om tävlingarna kunde genomföras

Efter mycket tvekan kom ändå klartecknet på onsdagsmorgonen för dubbla triatlonlopp damerna i dag. Under tidig morgonen kom beskedet att vattenkvaliteten var tillräckligt bra för att simma i.

Tina Månsson var ende svensk att våga.

20-årigaTina Månsson var ensam svensk att simma i Seine. Foto:_AP Photo

– Man tittar med lite blandade känslor. Klart att det är härligt att äntligen se dem i vattnet. Men det är också med lite oro över att de kommer bli sjuka. Det ger en lite bitter smak i munnen, säger experten Carolina Klüft i Max.

Fastnade i kedja

En svensk startade, 2-årigaOS-debutanten Tilda Månsson, idag mycket mer erfaren efter det äventyret..  Annars var hon lite förväntansfull efter att i april vunnit  en världscuptävling.

– Man kände att det var avloppsvatten som man har simmat i, inte så fräscht, precis.

Tina hade också otur. Efter den inledande simningen med start kl 08 möttes deltagarna av et strömmande vatten som försenade fältet mer än beräknat.

Tina kom att växla som 29:a.

–  Vid en boj var det någon som någon som tryckte ner mig vid en boj, och så var det en lina som fäste i botten som jag fastnade i. Och eftersom det var så strömt så drogs jag mot linan hela tiden, så först när alla passerat kunde jag komma runt, berättar Månsson för SVT Sport.

Triatleterna hade, på grund av den dåliga vattenkvaliteten, inte kunnat träna i floden på förhand, men Månsson var ändå positiv över loppet och sitt deltagande.

Längtade efter dusch

– Jätteroligt att det blev av, jag hade ju laddat upp för att köra. Men man kände i vattnet att det inte var bra, att det var avloppsvatten man simmar i, säger hon, och fortsätter:

– Vi får se om man blir sjuk senare….

-  Så nu är det är inte så fräscht. En dusch är nog bra, haha.

Hon kom i mål som 23:a, 4.27 efter segraren.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Att regeringen satsar 250 miljoner under 2026 och 2027 i arenastöd är en bra start men RF:s ordförande.  Anna Ivarsson, vill förtydliga  allvaret.

- Vår  nya undersökning visar att idrottsföreningar tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats. 

Var fjärde idrottsförening har stort behov av mer tid eller plats för sin verksamhet och lika många tvingas tacka nej till nya medlemmar  av det skälet.

Och ännu värre är avslöjandet - jämfört med undersökningen från 2022 är situationen i stort sett helt oförändrad. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen