Späckad vårvinter med ishockey

Aldrig tidigare har en ishockey-vår varit så späckad av turneringar. OS-kval och mästerskap. Lägg till striden om Le Mat-pokalen, där SHL-nykomlingen Brynäs seglat upp som guldkandidat.

 Plus upplösningen av Hockeyallsvenskan, HA, där värmländska Karlskoga är säsongens komet, eller ska TV-profilen Niklas Wikegårds Djurgården återta SHL-platsen?

I nyputsade Avicii Arena avgörs i helgen Beijer Hockey Games, det svenska förbundets turnering, första upplagan 1991 då under namnet Sweden Hockey Games. Namnet har varierat genom åren, beroende på sponsor. Sedan 1996-1997 ingår turneringen i Euro Hockey Tour.

Dåvarande Sovjet vann premiärupplagan 1991, Finland tog hem pokalen senast, 2024. Den här säsongen har Tre Kronor misslyckats i  internationellt spel endast en seger på sex försök i Finland och Schweiz.

Många labdslagsspelare

 Nu kommer laget att ledas av Juniorkronornas Magnus Hävelid, ordinarie Sam Hallam är på väg till Four Nations Cup med ett helt proffsbyggt Tre Kronor. Första nedsläpp  på torsdagsnatten den 13 februari,  02 00 mot Kanada i Bell Centre i Montreal. 

Det är första gången sedan 2016 som NHL-spelare möts nationsvis, dock har Tjeckien regerande världsmästare inte bjudits in. Arrangörer är NHL-organisationen och NHLPA, spelarfacket. Dessa äger alla kommersiella rättigheter och står för alla kostnader, resor, hotell, försäkringspremier för deltagande spelare.  Det har inte kommunicerats eventuella prispengar.

Det internationella förbundet IIHF har ingen del i turneringen och nämner inte ens Four Nations på sin hemsida.

I mina ögon har turneringen en smak av jippo, vars stora syfte är att dra in miljoner amerikanska dollar till liga organisationen och spelarfacket.  Det svenska, och finska förbundet, spelar lydigt med i turnering som av NHL-beundrare beskrivs som ett ”mini World Cup”.

Förbundskapten Sam Hallams Tre Kronor slår ur underläge, frånsett William Nylander i Toronto, har flera av hans bärande spelare svaga säsonger bakom sig. Ja, inte ens stjärnbacken Erik Karlsson, Pittsburgh, har första förtroendet i power play i sitt klubblag, Pittsburgh, längre.

För Sam Hallam ges stora möjligheter att knyta kontakter inför 2025 år huvuduppgift, VM i Stockholm och danska Herning, 9-25 maj. Ett lyckosamt hemma-VM bygger på att tillgängliga NHL-proffs ansluter, och att NHL-spelarna känner förtroende för Sam Hallam. 

I de två VM-turneringar som Växjös tidigare guldtränare suttit på kuskbocken har eftermälet varit svagt. 2023 utslagna av Lettland i kvartsfinal, och 2024 vunnen bronsmedalj, 4-2 mot Kanada i Prag.

Det internationella förbundet, IIHF, har som väntat förlängt sitt avståndstagande till Ryssland och Belarus, avseende internationellt spel, inklusive nästa års OS i Milano. Här har emellertid IOK, den olympiska kommittén, sista ord. IOK ska i mitten av mars välja ny ordförande efter avgående Thomas Bach. 

Svenska delegater i IOK är Gunilla Lindberg,  generalsekreterare i ANOC, en del av IOK, Petra Sörling, ordförande i internationella bordtennisförbundet, samt Frida Hansdotter, ledamot i de aktivas kommission. 

Många beslut

Svensk-britten John Eliasch, ordförande i Internationella Skidförbundet, är en av sju kandidater och han har i intervjuer välkomnat ryska idrottsmän till OS 2026. Med andra ord: Ett IOK-val av Eliasch kan innebära en grov överkörning av IIHF-beslutet och svår huvudvärk för svensk idrott.

 Inte minst för Anders Larsson, ordförande i det svenska förbundet, ledamot av IIHF och vice ordförande i SOK, Sveriges Olympiska Kommitté och vars nej till rysk medverkan i OS 2026 är mycket tydlig. 

Italien-OS ligger också i vågskålen för Damkronorna som det här veckoslutet OS-kvalar i Gävle med Norge, Danmark och Nederländerna. Förbundskapten Ulf Lundberg lag är klara favoriter, gruppettan kan boka OS-biljetten.

  I Damkronorna återfinns fyra spelare från nystartade proffsligan, PWHL. Dessa är målvakten Emma Söderberg, Boston,  backduon Maja Nylén-Persson, New York Sirens och Anna Kjellbin Montreal Victoire och ”årets spelare 2024”, Lina Ljungblom, Montreal Victorie.

Damkronorna hoppas slå publikrekord och passera den tidigare noteringen, 3 471 åskådare, från en landskamp mot Finland i Globen 2003. Då med ett färskt OS-brons i bakfickan, från OS i Salt Lake City 2002.  Publikrekordet för damishockey är numér 21 105 åskådare från förra säsongens möte Montreal-Boston i PWHL.

Till Beijer Hockey Games i ”nya Avicci har cirka 30 000 biljetter sålts i förköp. 

Bpstäder och träningshall

Mats Viker, vd. för arenaägaren SGA Fastigheter ett helägt dotterbolag till Stockholms stad, är mycket förtjust över byggentreprenören NCC:s arbete.

-Vi har dessutom hållit oss inom budgetramen, 830 miljoner. Stockholm har nu en av världens främsta evenemangsarenor, det vågar jag påstå,  sammanfattar Mats Viker.

Han berättar också hur framtiden ser ut för Johanneshov, invigd 1955 och ombyggd med tak 1962. 

 Närmast ska en ny detaljplan tas fram, med avsikt att bevara ”Hovets”  befintliga isyta med tillhörande omklädningsrum. Läktarsektioner plockas ned och isytan överdäckas med bostäder. ”Hovet” bevaras i form av en träningshall.

Tidsplanen, ja den är mer osäker.

-Vi har kanske en ny detaljplan om två-tre år. Det är ett första steg för att kunna gå vidare, avslutar Mats Viker.

Fakta

Hovet är en multiarena i Stockholm och. Arenan ritades av arkitekt Paul Hedqvist och invigdes 4 november 1955 som en konstfrusen bandybana, faktiskt

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.