Svd-sporten tvingas till förändringar

Svenska Dagbladets sportredaktion genomgår stora förändringar. Jan Majlard får inte fortsätta som krönikör utan blir reporter, vidare tidigareläggs deadline och sporten får inga egna redigerare.

- Det är en del av en större omorganisation, säger sportchefen Ola Billger till Resume.se.

Jan Majlard skrev före nyår sitt eget avsked:
"Foppa" måste hitta något utanför rinken som kan utmana lidelsen att dribbla av en motståndare, slå en målgivande passning och lägga hjälmen på hyllan. Allt har sitt slut. Även en sportkrönikör måste sätta punkt någon gång.”

Till skillnad från andra tidningar som marknadsför sina krönikörer väljer Svenskan att göra flera reportrar till kolumnister. Jan Majlard, som efterträdde Sune Sylvén som sportredaktionens främste krönikör, blir nu en av flera reportrar som alla kan framträda i egna spalter.

- Rollen som fristående sportkrönikör kommer inte att finnas kvar, så han ersätts inte. Men han kommer att jobba kvar som reporter så det är ingen dramatik i det här. Han kommer ju exempelvis att åka på OS. Han är en mycket skicklig reporter, och våra reportrar kommer ju också att skriva krönikor i olika ämnen precis som tidigare, säger Ola Billger.

Förändringen ingår i redaktionens förändring, där större kraft ska ägnas åt dagproduktionen. Till det bidrar en tidigarelagd deadline och inga egna redigerare på sporten.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Anonymous (inte verifierad)

fre, 2010-01-15 13:41

1. Bra där!

Skönt att slippa Majlard som krönikör. Han är bedrövlig.

Anonymous (inte verifierad)

mån, 2010-01-25 14:52

2. synd

tycker majlard är bäst i sverige. Ingen har det språket och känslan och inblick samt förmågan att förmedla

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.