Kalmar FF får ny marknadschef

Kalmar FF presenterar idag en ny marknadschef som inom kort tillträder sin tjänst. Bland ett 50-tal sökande föll det slutliga valet på 39-årige Per Rosenqvist.

Han som är född och uppvuxen i Landsbro utanför Vetlanda började sin karriär på Roxx reklambyrå i Vimmerby för att sedan flytta till Helsingborg där han fortsatte sitt arbete inom reklambranschen. Per Rosenqvist har också arbetet inom organisationen för Hultsfredsfestivalen och på Strand hotell i Borgholm.

Kalmar FF planerar inför flytten till en ny arena och Per Rosenqvists mål är att öka marknadsintäkterna.

-  Vi ska en nationell nivå för att öka klubbens intäkter och innebär att vi måste utöka det geografiska området som vi arbetar mot men det är viktigt att vi lyckas behålla den starka koppling som vi har i dag med den lokala och regionala marknaden.

Per tillträder sin tjänst hos Kalmar FF den 1 mars och kommer under perioden fram till 1 juni att arbeta parallelt med Hultsfredsfestivalen för att slutföra sina åtaganden där.

Krille (inte verifierad)

ons, 2010-01-27 15:03

1. Härligt ordbajseri i äkta

Härligt ordbajseri i äkta marknadsanda! "Vi ska en nationell nivå för att öka klubbens intäkter och innebär att vi måste utöka det geografiska området som vi arbetar mot men det är viktigt att vi lyckas behålla den starka koppling som vi har i dag med den lokala och regionala marknaden."

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget skulle misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som uppstår.  Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind får en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel skulle innebära en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.