Vad sker med Magnus Hedman?
Rapporterna duggar tätt och förvåningen tilltar i takt med rubriker om penningproblem, skilsmässa, åtal och avsked från jobb.
Åklagaren överklagar domen
Nu framkommer att åklagaren Karin Sigstedt överklagar tingsrättens dom i det så kallade prostitutionsmålet. Åklagaren anser att tingsrätten hade för höga beviskrav och Sigstedt hänvisar bland annat till ett polisförhör där Magnus Hedman medgett att han vid någon tidpunkt misstänkte att det kunde röra sig om prostituerade men ”att hans alkoholpåverkan möjligen grumlade hans omdöme och förstånd.” Detta förhör har inte rätten, enligt åklagaren, tagit tillräcklig hänsyn till.
Det är alltså domen mot Magnus Hedman och AIK-spelaren Dulee Johnson som överklagas lagom som fotbollsstjärnorna har pustat ut i tron att fallet är avslutat. Stockholms tingsrätt friade från misstankar om sexköp, men nu kan stjärnorna tvingas till en ny rättegång.
I polisförhören och även i rättegången erkände Magnus Hedman att han hade haft sex med en ung rumänska, men att det inte var fråga om något något sexköp då inga pengar var inblandade.
Dagen efter festfilm
- För mig var det en vanlig efterfest. Vi fattade tycke för varandra. Vi gick in i gästrummet där jag skulle sova och hade sexuellt umgänge. Sedan åkte de hem. Men jag har inte betlat någonting till någon, sade Hedman under rättegången, enligt Aftonbladet.
Tingsrättens utlåtande baserades på att det saknades bevis för att Hedman skulle ha betalat eller att någon annan skulle ha gjort det åt honom. Men nu yrkar åklagaren att Hedman ska dömas till böter och att Johnson ska dömas till villkorlig dom med böter alternativt böter. Det blir Svea hovrätts uppgift att besluta om prövningstillstånd.
Nyheten kommer dagen efter skandalrubriker där Magnus Hedman förekommer på en fest som har filmats och lagts ut på Youtube. En film som nu är borttagen på begäran av hans familj. På filmen syns hur Hedman festar med Kungarna från Tylösand efter ett jobb som discjoockey i Gislaved. Filmen är dock borttagen efter önskemål från Hedmans familj.
Därför stoppades filmen
Joakim Berg från TV-programmet ”Kungarna från Tylösand” hade lagt ut klippet.
- Hedmans tidigare fru Magdalena Graaf och hans barn blev ledsna av filmen, säger Joakim Berg till Metro.
- Men Magnus hörde av sig till mig och sa att han skiter i om filmen ligger uppe, men att Magdalena Graaf och barnen blivit ledsna av den. Så jag tog bort den, säger Berg.
Nya negativa rubriker
Nu frågar sig många av hans vänner inom fotbollen vad som är på väg att ske med den före detta landslagsmannen. Han har tjänat åtskilliga miljoner på sin fotboll under åren, men påstår att de är borta.
Han sparkades som expertkommentator från TV4, han fälldes och fick dagsböter för dopingbrott, han har genomgått en skilsmässa, förklarat att han är barskrapad och försatt sitt företag i konkurs. Hans liv har tagit en helt ny vändning - till mångas besvikelse.
Själv väljer han att hålla tyst men har tidigare sagt att han ska skriva en bok om sitt liv.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Gör om, gör rätt (inte verifierad)
tors, 2010-10-21 07:56
1. Korr?
Han heter Joakim Berg (inte Johan), det s.k. "våldtäktsmålet" rör endast Dulee Johnson medan det som Magnus Hedman och (bl.a) Dulee Johnson är inblandade i snarare benämns som prostitutionsmålet, och så hävdar Hedman att han inte har BETALAT den rumänska kvinnan (huruvida hon har blivit "betlad" förtäljer inte historien. Annars stämmer det mesta i artikeln. Hafsverk, någon?Martin (inte verifierad)
tors, 2010-10-21 09:10
2. Underkänt
Förutom att artikeln är extremt slarvigt skriven så är den även etiskt tveksam. Den vidarebefordrar egentligen bara en samling skvalleruppgifter under en täckmantel av spelad oro för Hedmans liv och karriär. Vad är nytt? Och vad har detta att göra med idrottens affärer?