Magnus Hedman: Vi har bränt miljonerna

- Det finns inga miljoner kvar. Vi har bränt allt, erkände Magnus Hedman när han på måndagen ställde up i en direktsänd intervju hos Malou von Sivers "Efter tio" i TV4. "Tänk om det ändå fanns 100 miljoner, det hade varit ett drömscenario".

Magnus Hedmans senaste år har fyllt av negativa rubriker och hela tiden har han nekat till att låta sig intervjuas. Men på måndagen valde han träda fram. Det skedde i TV4 hos Malou von Sivers "Efter tio" där han lät sig utfrågas under nära en timme.

Har gått i personlig konkurs

Inget ämne skulle undvikas, det var helt uppenbarat, och Malou von Sivers tog också upp allt från sexdom och dopingbrott till de saknade miljonerna.

Nio år som proffsspelare utöver VM-slutspel 1994 och 2002, EM-slutspel 2000 och 2004, totalt 58 landskamper, är en framgångssaga med kändisskap stora inkomster.

- Det har framkommit att du borde ha tjänat hundratals miljoner, sa von Sivers.

- Tänk om det ändå vore så. Det hade varit ett drömscenario, suckade Hedman.

Pensionsförsäkringar

- Visst, det finns pensionsförsäkringar. Annars har vi bränt allt.

- Vilken korkad kille, tänker många, ja, jag håller med.

- Och förresten, jag har gått i personlig konkurs, det gör man inte om man har pengar. Man gömmer inte pengar då.Hur kunde det gå så snett, var den genomgående frågan. Hedman hade inget rakt svar.

Klarade inte hemkomsten

- Mer än att hemkomsten efter alla år utomlands blev oerhört jobbig.

Magnus Hedman blev frågande till vad det skulle bli av hans liv. Han var van vid uppmärksamhet och att ha en bestämt uppgift, dvs att spela fotboll och vara hyllad. Det hjälpte inte att han fick flera engagemang, som TV-kommentator, föreläsare och andra uppgifter.

'- Fotbollen var min trygghet, jag var bortskämd och sedan blev det bara fel när idrottandet inte fanns längre.

Barnen hans räddning

Nu vill han, 37 år gammal, starta ett nytt liv och lägga allt bakom sig. Inte minst för barnens skull.

- Utan dem vet jag inte vad som hade hänt, berättade han och erkände att han hade varit oerhört deprimerad  och till och med haft självmordstankar när det stormade som värst.

- De veckorna när jag har haft barnen har tillvaron funkat. Men när jag hade lämnat dem tog jag två sömntabletter och när jag vaknade fram på eftermiddagen tog jag två till.

"Ville inte visa  mig ute"

- Jag skämdes och ville inte visa mig ute.

Han ruskade på huvudet och betonade:

- Jag var så långt från fotbollsspelaren Magnus Hedman som man kan komma.

Enda gången han berättar

Tack vare barnen och goda vänner är han på benen igen.

- Nu berättar jag sanningen här och nu. Jag vill få slut på alla spekulationer.

- Det här min version och det är enda gången jag pratar öppet om allt.

Här är hela intervjun i TV4



Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.