Elitklubbarna utmanar förbundet

Fotbollens elitklubbar rustar med ny vd och ny ordförande. Mats Enqvist kom först och nu står det klart att Lars-Christer Olsson antar uppgiften som ordförande. Budskapet är klart – elitklubbarna vill bli tuffare mot fotbollförbundet.

Alldeles innan jul sa Lars-Christer Olsson ifrån. Han gillade inte valprocessen inom fotbollen och struntade i att kandidera som ny ordförande i fotbollförbundet.

Han hoppade av

- Jag är besviken på processen kring kandidaturen som jag inte tycker är tillräckligt transparent, sa Olsson och ansåg att alla kandidater inte fått samma chans att visa vade vill åstadkomma.

Han ville inte vara med längre, helt enkelt. Sedan hoppade också Susanne Erlandsson av och utan att egentligen ge några klara skäl. Men det var uppenbart att även hon ansåg sig bortdribblad.

Därmed är det fritt för Karl-Eric Nilsson som blir vald till ordföranden den 23 mars.

Extra motiverad

Lars-Christer Olsson backade undan, men bara tillfälligt. Nu blir han i stället ny i ordförande i SEF, Svensk Elitfotboll, och säkerligen känner han sig ännu mera motiverad efter den behandling han fick utstå i SFF.

SEF:s valberedning lanserar Olsson som har gedigen bakgrund inom toppfotbollen. 1990 blev han generalsekreterare i just SEF. Bara ett år senare tog han steget till förbundet och stannade i nio år som generalsekreterare.

Lars-Christer Olsson rekryterades sedan till Uefa och fick titeln”direktör för professionell fotboll och dess marknadsföring" och med framgång såg han till att intäkterna ökade avsevärt, inte minst via
inom marknadsföring och TV-rättigheter.

Efter sju år på Uefa valde valde han sedan att avgå och har sedan dess jobb som konsulent.  Ett stort uppdrag var ”SEF:s framtidsprojektet” och nu har han fått klartecken från klubbarna.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.