Elitklubbarna utmanar förbundet
Alldeles innan jul sa Lars-Christer Olsson ifrån. Han gillade inte valprocessen inom fotbollen och struntade i att kandidera som ny ordförande i fotbollförbundet.
Han hoppade av
- Jag är besviken på processen kring kandidaturen som jag inte tycker är tillräckligt transparent, sa Olsson och ansåg att alla kandidater inte fått samma chans att visa vade vill åstadkomma.
Han ville inte vara med längre, helt enkelt. Sedan hoppade också Susanne Erlandsson av och utan att egentligen ge några klara skäl. Men det var uppenbart att även hon ansåg sig bortdribblad.
Därmed är det fritt för Karl-Eric Nilsson som blir vald till ordföranden den 23 mars.
Extra motiverad
Lars-Christer Olsson backade undan, men bara tillfälligt. Nu blir han i stället ny i ordförande i SEF, Svensk Elitfotboll, och säkerligen känner han sig ännu mera motiverad efter den behandling han fick utstå i SFF.
SEF:s valberedning lanserar Olsson som har gedigen bakgrund inom toppfotbollen. 1990 blev han generalsekreterare i just SEF. Bara ett år senare tog han steget till förbundet och stannade i nio år som generalsekreterare.
Lars-Christer Olsson rekryterades sedan till Uefa och fick titeln”direktör för professionell fotboll och dess marknadsföring" och med framgång såg han till att intäkterna ökade avsevärt, inte minst via
inom marknadsföring och TV-rättigheter.
Efter sju år på Uefa valde valde han sedan att avgå och har sedan dess jobb som konsulent. Ett stort uppdrag var ”SEF:s framtidsprojektet” och nu har han fått klartecken från klubbarna.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















