Fotbollen förändrar organisationen
Samtidigt bekräftar förbundet att sommarens EM-deltagande inte blev lika lukrativt som man hade hoppas på.
Den ekonomiska avstämningen visar att förbundet nu fick 25 miljoner kronor. Att jämföra med EM 2008 med ett överskott om 38 miljoner.
Budgeterade 13 miljoner mindre
Då var ändå Uefa:s pott mindre att fördela till alla deltagande länder. Nu har 1,7 miljarder kronor betalats ut.
Men sanningen är enkel i så måtta att de svenska omkostnaderna var högre. Hotell och resor blev dyrare och det något som förbundet hade räknat med, enligt ordförande Karl-Erik Nilsson.
- Det var ganska nästan precis vad vi budgeterade med.
På förbundet avslutas just nu en rockad i både organisation och människor i ett förändringsarbete som bär generalsekreterare Mikael Santofs signum.
Slår ihop avdelningar
Marknadsavdelningen och kommunikationsavdelningen blir en och samma och där blir Camilla Hagman ny chef. Hon kommer från RF där hon också var arbetskamrat med just Santoft.
Den fusionen mellan två avdelningen får konsekvenser i form av att informationschefen Jonas Nystedt blir ansvarig för omvärldsbevakning och fotbollspolitiska frågor. I den här delen av verksamheten ska också en ny presschef efter Hans Hultman anställas.
Marknadschefen Janne Larssonfann tar samtidigt steget till ett nytt jobb - utanför fotbollen.
- Jag har haft jobbet som marknadsansvarig på fotbollsförbundet i dryga tio år. Det har varit fantastiska år, men kom tillfället, säger Jan Larsson som anställdes 1999.
Ett test på sig själv
Från Svenska Fotbollsförbundet till Svenska Friidrottsförbundet.
- Jag fick chansen att göra något nytt, fortsätter han och det låter som han ser det som ett test på sig själv.
Fotbollen har gått från 80 miljoner till 150 miljoner kronor i sponsorbudget under den i dag 54-årige Jan Larssons ledning. Friidrotten har haft sina guldår tack vare alla stjärnor, men har nu mött lite uppförsbacke.
Från lagsport till enskild
- Det blir ju en skillnad, jag går från lagsport till enskild idrott. Fast ändå inte. Friidrotten är som en stor familj.
Det är ju inte så ofta som någon på en så framträdande position byter sport.
- Nej, men det finns inga negativt eller liknande bakom mitt beslut. När jag fick frågan träffade det bara rätt, det var dags.
Har sprungit 25 maratonlopp
Jan Larsson medverkar i fotbollens flytt från förbundskansliet på Råsunda och ska tillsammans med bl a AIK Fotboll och Svensk Elitfotboll sitta i grannhuset vid Friends Arena.
Är det någon idé att du flyttar in egentligen?
- Jodå, jag ska vara här ett tag till. Men till friidrotts-EM inomhus i Göteborg 1 mars blir det bra att börja.
Vad få vet är att Jan Larsson har en bakgrund som friidrottare. Han har klarat inte mindre än 25 marathonlopp.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.
-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.
Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















