Ingen kvinna har tjänat mera

Ingen annan idrottskvinna har spelat in mer prispengar än Serena Williams. På tisdagen gjorde hon entré i Båstad. ”Jag är glad att se så mycket folk här. Förhoppningsvis så kommer jag att vara här veckan ut," skrattade Williams.
Med kraft och pondus i de avgörande lägena gick Serena Williams in turneringen och besegrade Kazakstanska Sesil Karatantcheva i damsingeln i Swedish Open. Foto: Björn Larsson Rosvall, Scanpix

 

Det är tennisvärldens drottning.

Hon kommer med en något bitter eftersmak från Wimbledon där hon försvann lite för tidigt.

311 miljoner i behållning

Men hon har tagit sin fjärde seger i US Open, hon hemförde WTA-slutspelet och hon var dubbelt framgångsrik i OS.

Hennes återkomst efter skador är guldkantad. Totalt har hon 15 Grand Slam i singel och 13 i dubbel.

Och 311 miljoner kronor som grädde på moset.

Känna doften av hav

Det är vad hon har tjänat på segerpremier. Bra många miljoner kommer också från reklamuppdrag.

Mycket därför hon kan unna sig ett besök i Båstad. Hon vill uppleva lite mer. Den speciella atmosfären och turneringens omvittnat goda rykte har lockat henne.

- Det är inte ofta man kan spela en turnering och kan känna doften av hav – och jag är en ”ocean girl”, jag älskar havet, säger hon.

I god amerikansk stil var hon från första stund berömmande över idyllen vid Laholmsbukten.

- Det är verkligen vackert. Precis som min agent Jill Smoller sa. Hon har spelat här och framhöll det speciella med Baastad.

En lektion

- Nästan allt är annorlunda mot en Grand Slam-tävling. Jag kommer möta många unga tjejer här som är extra motiverade.

Som Sesil Karatancheva från Kazakstan i öppningsmatchen. Det gick som alla förväntat, men Karatancheva bjöd överraskande bra motstånd.

Serena gjorde vad som krävdes. Med all den rutin hon har samlat på sig sedan 1995 då hon började som tennisproffs tryckte hon på och skärpte spelet i de lägen där det krävdes. Karatancheva såg inte allt för dyster ut  och verkade nöjd med en lektion.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.