Björn Borg berättar om miljonerna
Spekulationerna har varit många, men aldrig har Björn Borg velat prata om sina pengar – förrän nu. 2006 sålde han sina namnrättigheter till klädföretaget med samma namn för 124 miljoner kronor, berättar han nu i en intervju.
Björn Borg får dessutom en årlig tilläggsersättning på 7,8 miljoner kronor och minst lika kommer via en royalty på 1,5-2 procent av bolagets försäljning. Men det tilläggsavtalet upphör 2016.
Legend Marketing and Promotion är det företag som är registrerat i hans namn i Sverige. Omsättningen under 2012, enligt DI Weekend, var drygt 2,2 miljoner kronor med en vinst på 171 000 kronor. Enda aktieägare är privatpersonen Björn Borg och senaste utdelningen från det bolaget var 600 000 kronor.
"Saker på gång"
- Som 57-åring trivs jag väldigt bra i den ålder jag är. Jag har inga problem med vad jag ska göra av dagarna när 2016 kommer, säger Björn Borg i en intervju med Dagens Industri.
- Och det är lite andra saker på gång, säger han dolt.
Han vill inte berätta vad det handlar om utan föredrar att säga "sådant som kommer att hända nästa år". Han berättar däremot att han gärna besöker företaget Björn Borgs kontor i Stockholm.
- Jag vill gärna vara involverad i varumärket och planerna för framtiden.
"Jag har allt"
Han ger intryck av att vara mycket nöjd med livet och familjen. Han har valt ett liv lite i skymundan och ställer sällan upp för media. Han har sina kompisar, sina förtrogna vänner, ett bra privatliv.
- Jag har allt, säger Björn Borg.
Totalt såldes Björn Borg-produkter för 1,5 miljarder kronor ifjol, mestadels i Sverige och Holland.
"Inte det smartaste"
För sju år sedan sålde han både sitt varumärke och alla Wimbledonpokaler.
Företaget hade han profilerat inom konfektion och omfattar numera inte bara kalsonger för män utan också en rad andra artiklar.
Samma år fick han också för sig att sälja sina Wimledonpokaler och racketar på en auktion.
- Kanske inte en av de smartaste grejer som jag har gjort. Jag vet inte vad som flög i mig. Det var väl kanske lite av en för tidig vårstädning. Det var ett dumt beslut.
"Min sämta investering"
Björn Borg tänkte inte medverka till en bok om sitt liv.
- Alla som vill skriva den där boken vill höra det smaskiga, det snuskiga. Jag kan förstå på ett sätt att det är många som vill läsa om det, men för min del räcker det.
Däremot är han bestämd på vad som är hans sämsta investering.
- Vi behöver inte gå in på det närmare, men jag ska säga en sak: Det sämsta jag investerat i eller träffat; det är Lars ”Skurke”.
Affärsmannen Lars Skarke var delaktig i de första åren för företaget Björn Borg.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Inget gick fel, Det blev en oförglömlig friidrottsgala.
Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.
Han är enastående och håller med imponerande regelbundenhet vad han lovar. Han bättrar på världsrekordet som på beställning. Som han uttryckte det:.
- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.