Filip leder Djurgårdens satsning
Djurgården Fotboll ska ta ett nytt grepp i supporterfrågan med hållbarhet som ledord – och samlar både svensk och internationell expertis för en samverkanskonferens 25-26 februari på Tele2 Arena.
Dragplåstret på samverkanskonferensen är Dr Clifford Stott från Security and Justice Research Group vid University of Leeds. Han rankas som den främste i världen inom området ”folkmassans psykologi och polisstrategier”, är flitigt anlitad av Uefa – bland annat utbildade han polis och säkerhetstjänstemän inför EM i Polen och Ukraina 2012 – och är dekorerad med utmärkelser i hemlandet England, bland annat ESRC Celebrating Impact Prize 2014 för “Outstanding Impact in Public Policy”.
Internationellt samarbete
Samverkanskonferensen ingår som en del i projektet Enable, som initierades förra året av Djurgården Fotboll i samarbete med Malmö FF, IFK Göteborg och Hammarby IF i Sverige, Bröndby IF i Danmark samt Cardiff City i Wales.
- Vi vet att vi som klubb ibland blir utsatta för tråkiga incidenter. Projektet Enable hjälper oss att skapa beredskap för dessa situationer, så att vi kan vara proaktiva och agera, istället för att reagera , säger Filip Lundberg som är fast anställd som ansvarig för CSR & föreningsutveckling på Djurgården Fotboll sedan årsskiftet efter att ha varit projektanställd under 2014.
- Det är en del av Djurgårdens nya hållbarhetsstrategi och ska slå vakt om och utveckla varumärket Djurgården.
Inbjuden av Juventus
29-årige Filip Lundberg är också ett dragplåster på samverkanskonferensen eftersom han initierat Djurgården Fotbolls satsning. För detta har han som ende svensk blivit inbjuden att tala både hos Juventus FC i Italien och på International Sports Convention - den årliga världsledande idrottskongressen i Genève.
Djurgården Fotboll bjuder in politiker och tjänstemän, länsstyrelsen, polisen, supporterorganisationer, klubbar i Allsvenskan och Superettan samt SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll, till konferensen på Tele2 Arena. Klubben kan även tänka sig att öppna dörren för ”utomstående” om det hjälper projektet Enable framåt.
Filip Lundberg kommer att berätta om observationer som bland andra han, Clifford Stott och Jonas Havelund från Syddansk Universitet gjorde i samband med matchen IFK Göteborg-Djurgården den 29 september på Nya Gamla Ullevi förra året. Trion tog emot Djurgårdens supporterbussar i Göteborg, deltog i supportrarnas uppvärmning, följde polisens arbete på och utanför arenan och sade ”Hej då!” till supporterbussarna med destination Stockholm. Allt för att se och lära.
Evenemangspolis skapar dialog
- Vi gjorde en hel del intressanta observationer och fick chans att prata ingående med polisen i Göteborg. Bland annat om vikten av att inte bara ha supporterpolis, utan även evenemangspolis vars främsta uppgift är att bygga relationer med supportrarna. Det fungerar bra på andra håll i landet. Vi fick mycket bra feedback från Göteborgspolisen på vårt arbete med observationerna.
CSR står normalt för Corporate Social Responsibility. Djurgården Fotboll har dock gjort om begreppet till Club Society Response. Filip Lundberg förklarar:
- Det är vårt sätt att anpassa hållbarhetstänkandet till idrotten och fotbollen. Vi är en viktig del i samhället och är beredda att ta vårt ansvar, men även politiker, polis, åklagare och supporterorganisationer behöver bidra och ta sitt ansvar för att skapa en ännu bättre supporterkultur. Vi föredrar dialog med supportrarna, istället för att trycka ut direktiv och regler. Först då kan vi uppnå trygga, säkra och välkomnande arrangemang.
- Vi är på god väg, men än återstår mycket att göra. Samverkanskonferensen på Tele2 Arena är ett steg på vägen.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.
Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i en ny undersökning via Upplevelseinstitutet
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















