Hon valde att hoppa av
Mona Sahlin har erfarenhet från olika ledaruppdrag i Nacka och är idrottsintresserad. Detta kombinerat med hennes politiska bakgrund utgjorde en idealisk plattform för uppdraget som RF-ordförande.
Sahlin skulle lära sig
Vid riksidrottsmötet i Luleå för två år sedan valdes Mona Sahlin in som ledamot. Även om det inte sades högt var det en informell sanning att tanken var att hon skulle ersätta Karin Mattsson Weijber som då hade meddelat att hon inte ville gå in i en ny mandatperiod utan ämnade slutade.
Karin Mattsson Weijber har hållit fast vid sitt beslut och avgår om en månad.
Ersättaren fanns redan på plats i styrelsen. Mona Sahlin var en blivande ny ordförande och fick platsen för att lära sig hur RF fungerar. Men under perioden har Mona Sahlin inte valt eller kunnat prioritera uppdraget i sådan omfattning att valberedningen kunde nominera henne till ordförandeposten, istället började andra nomineringar trilla in, en nog så tydlig signal till valberedningen.
Sahlin valde att sluta
När Mona Sahlin började inse vartåt det lutade beslutade hon sig för att meddela valberedningen att hon inte kandiderade trots att hon egentligen satt på ett fyraårigt mandat, något som genom sammanslagning av SISU:s och RF:s styrelser inte längre gällde. I helgen lät Mona Sahlin meddela att hon lämnar Riksidrottsstyrelsen (RS) med omedelbar verkan.
Mandatperioden är på fyra år, men Sahlin väljer nu att hoppa av efter halva tiden. Som skäl anger hon tidsbrist. Sahlin fick förra sommaren regeringens uppdrag att bli nationell samordnare mot våldsbejakande extremism.
"Jag har trivts i RS - men tidsmässigt så fungerar det inte med det viktiga uppdraget mot extremism som tar allt mer tid. Därför lämnar jag styrelsen", säger Sahlin i ett uttalande.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















