Nu är han också modekung...
Mycket är han känd för. Både det som är sant och osant. Han är van, han bryr sig inte, då skulle han bli tokig.
I dagarna har han exempelvis flyttat. Det stämmer att han äntligen har sålt villan i Malmö. Men där har han ju egentligen aldrig bott. Frågan är om han också ska lämna Paris. Är det inte till den ena klubben, så är det till den andra. Det är bara läsa kvällstidningarna.
Och mitt uppe i alltihopa, Volvos film "Made by Sweden" med Zlatan Ibrahimovic vann Grand Prix i "Årets kampanj" på Stockholm Media Week.
En man med stil
Men åter till saken, modekung. Det hade han nog aldrig kunnat tänka sig. Det är King, modemagasinet för män, som för nionde året i rad presenterar det som kallas ”den prestigefyllda listan”, nämligen Herrmode-sveriges 100 mäktigaste.
En lista över de personer som har mest inflytande på det svenska herrmodet. På listan finns programledare, modeprofiler, artister och chefer för modebranschens tyngsta företag. Men även ett antal idrottsstjärnor.
I år har fyra idrottare platsat. Främst av dem – Zlatan!
Vid nomineringarna tar juryn hänsyn till uttryckssätt och konsten att behärska dem med ämnen som dofter, hudvård, bilar och digitala accessoarer. 100 personer, hela listan avslöjas i helgen, men fyra idrottare är alltså. Här är listan (med motiveringarna):
11. Zlatan Ibrahimovic
Under året har Zlatan, till mång¬as förvåning, överträffat sin bollskicklig¬het med en makalös känsla för pr. Hans namnkunniga reklamfilm för Volvo, enligt ryktet regisserad av Leni Riefenstahl via medium, fick sådant genomslag att inte ens den uppföljande Robynfilmen för¬ mådde normalisera den numera kinesiska biltillverkarens eskalerande försäljningssiffror. Vidare botade han, vid en match, världssvälten genom att avtäcka en överkropp prydd med hennatatueringar av femtio svältoffers namn.
50. Henrik Lundqvist
Han har prytt Kings omslag hundra gånger och redaktionen känner alls ingen ånger, han är stilig och snäll.
57. Alex ”The Mauler” Gustafsson
Under sin MMA-¬karriär har Alexander bara förlorat två matcher. Vi tror och hoppas att den olyckliga hemmaförlusten mot Anthony Johnson får liknande effekt, så att det mästarbälte vi väntat på äntligen kan bli svensk egendom.
89. Albin Ekdal, Cagliari, fotbollsproffs
Årets mittfältare på Fotbollsgalan 2014, son till TV-¬profilen Lennart Ekdal och har via genetikens nyck blivit bildskön och atletisk. Karriären hittills stavas Brommapojkarna–Juventus–Siena– Bologna–Cagliari.
Mest lästa just nu
Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.Nu framkommer att klubben årligen har förbättrat resurserna sedan 2017 och stärkt sin ekonomi.
I dag säger Magnus Emeus, klubbens ordförande:
– Vi hade ett eget kapital som var minus 4,5 miljoner 2016. Men 2021 hade det förbytts till ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett eget kapital på 46 miljoner.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Tre svenska golfspelare är aktuella, men i olika skeden av sitt umgänge med den därlilla vita bollen.
Henrik Stenson går nu ut och medger att han fick en halv miljard kronor för att byta till omdiskuterade LIV-touren, men sportsligt går det mindre bra
Alex Norén funderar på vad som hände i sista avgörande tävlingen. Han höll på att ta steget till översta världseliten, men snubblade och missar PGA-slutspelet.
Ludvig Åberg kan däremot se fram emot tourfinalen i Atlanta där vinnaren belönas med ofattbara tio miljoner dollar (100 miljoner), men han har haften vacklande form.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Hon tog emot Guldskölden ovh hyllades som årets kvinnliga programledare för ett par dagar sedan. På tisdagen fick Karin Frick huvudrollen igen Hon är utvald som ny programledare i Mästarnas mästare och ska ersätta en person som har blivit mycket uppskattad av tittarna. Micke Leijnegard. har i 17 år varit den trygga rösten med intensiv närvaro i SVT:s folkkära program Plötsligt flyttas han åt sidan… Och bakomvarande skäl vill inte SVT:s ledning prata högt om.
. Det är Bäckström-feber i svensk ishockey. Brynäs ”hemvändare”, Nicklas Bäckström, 38 år i november, och 18 säsonger i NHL, är det bästa som hänt SHL-ishockeyn på år och dag! Ligalagens ekonomiansvariga säljer säsongbiljetter som aldrig tidigare och kryssar för i almanackan när Brynäs kommer på besök.
En försmak ges redan på torsdagskvällen, den 14 august. TV 4 finns på plats i Holmen Center i Hudiksvall, invigd 1989 och med 1 565 som publikrekord från finalen i Hockeyettan i våras, Hudik Hockey mot Troja Ljungby.