Måns och Jonas nytt dubbelpar

Måns Zelmerlöw och Jonas Björkman har blivit kompisar och det har utmynnat både i en gemensam stiftelse och en satsning på – padel. Sporten som växer snabbt och nu står de bakom ett bygge av en hall.
Stockholm har fått en ny paddelhall. Vid anläggningen i Frihamnen finns fem inglasade banor.

 

Två herrar med varsin späckad agenda, men ändå tar de sig tid att hitta på mera.

Måns Zelmerlöw inleder på tisdagskvällen en Europa-turné som kräver ork och uthållighet.

21 konserter

Med början i Olympia Theatre Dublin på  Irland ska han klara av 21 konserter fram till och med den 4 november.

- Det ska bli fruktansvärt roligt. Det här har jag längtat efter. Vi ska runt i Europa, det blir många långa bussresor, men det är sjukt kul.  

Kanske blir det tillfälle till besök i någon padelhall, han är nämligen passionerad spelare numera. Precis som Jonas Björkman.

Så pass att de har blivit delägare i en ny hall i ett gammalt däcklager i Frihamnen i Stockholm.

Blev tipsad om samma lokal

Jonas och Måns fick en idé om att starta en egen verksamhet och gick ett tips om lokalen. Det samma gällde även Henrik Söderberg, också före detta tennisspelare, och Jonas Andersson, tidigare hockeyspelare.

Det slutade med att de fyra slog sig ihop och investerade i ett padelcenter med fem glasburar. 

Padeltennis växer snabbt och har över 13 miljoner utövare runt om i världen. 

- Det är idealiskt som motionssport. Jag spelar så ofta jag kan, ofta tillsammans med Thomas Johansson.

De två före detta tennisproffsen har konverterat till en ny sport.

- Visst har vi en del gratis från tennisen, men det är mer en kombination av squash och tennis. Det kräver inte lika mycket teknik och det bästa är nog att man lär sig spelet snabbt, berättar Jonas Björkman.

Det är alltid spel två mot två på en plan, 20x10 meter, och gynnar både vanliga motionärer och elitspelare. Sporten har sina rötter i Argentina men numera finns exempelvis 4 miljoner utövare i Spanien och sprider sig i andra länder. I Sverige finns  90 banor.

Peter Forsberg och hans Nicole gillar också padel. Ni ser väl hur svettig Peter är efter en match.

 

Måns startade stiftelse

Måns Zelmerlöw och Jonas Björkman lägger också tid på Zelmerlöw & Björkman Foundation som är en ideell stiftelse som ska gynna utsatta barn och ungdomar. 

- Vi vill skapa förutsättningar för att flera ska må bra av att utbilda sig och kunna ta ansvar för sitt liv.  Jag började med det här för tre år sedan och sedan deltog Jonas på ett event varefter vi började prata och det blev naturligt att han också gick in, berättar Måns.

Duon står bakom tre event per år för att samla in pengar.

- Det har fungerat strålande bra. Vi fick in 700 000 kr vid en gala i Helsingborg och drygt 1 miljon i Stockholm.

Jonas Björkman lyssnar och lägger till:

- Visst är det en del jobb, men mycket kan man göra via datorn och mobilen oavsett var vi befinner oss. 

- Vi diskuterar var vi ska anordna event, vilka artister som ska delta och allmänt vad som ska ske. Likadant när det gäller skolor och verksamhet, det gäller att hitta rätt och känna förtroende för dem, berättar Jonas som också har att tänka på rollen som tränare för Andy Murray.

Kontroll på pengarna

Måns Zelmerlöw har under flera år arbetat ideellt i olika välgörenhets organisationer. 

- Men ofta med en känsla av otillfredsställelse. Jag visste inte vart pengarna gick eller vad just min insats innebar för de barn jag ville hjälpa. 

- Jag hade själv en trygg uppväxt i Lund och får idag göra precis det jag alltid drömt om – att stå på scen. Precis den möjligheten vill jag ge barn och ungdomar, vare sig det gäller barn som är ovanligt duktiga på matte, sport, musik eller något annat. 

Måns fortsätter: 

- Jag tror på hjälp till självhjälp, att starta något som i längden kan drivas och finansieras helt på plats, utan vår insyn eller med hjälp av våra pengar. Utsatta barn och ungdomar lyfter med en utbildning.  

Stiftelsen arbetar med 2 500 barn i tre skolor i Sydafrika och en i Kenya. Zelmerlöw & Björkman Foundation arbetar med ett s.k. ”Star program” genom organisationen Star for Life. I Kenya är stiftelsen huvudsponsorer till en helt ideellt uppbyggd skola som heter Kenswed Academy i ett mycket utsatt område 

Niclas Ejderhov

Måns Zelmerlöw på besök vid en av de sydafrikanska skolorna som han och stiftelsen står bakom.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.