Handbollstjejen ökar takten för rodden
Göteborgs-tjejen Catarina Bergström ”föddes med en handboll i skogen”.
- Jag kommer från en idrottsfamilj, men har provat på många olika idrotter. Jag lyckades bäst i handboll och orientering, och allra bäst i handboll, därför blev det så till slut, förklarar Catarina Bergström över en lunchsallad.
Hon debuterade i A-landslaget redan som 17-åring, 1972, enda landslagskvinnan i handboll i GKIK, Göteborgs Kvinnliga Idrottsklubb, det året.
Flytt till Stockholm
Svenska Handbollförbundet med damernas förbundskapten Åse Brundell i spetsen gjorde en storsatsning till OS i Montreal 1976. Ut åkte ”gamlingarna”, 27-28-åringarna, och in kom spelare i mestadels de övre tonåren.
Snart gick flyttlasset till Stockholm och GIH, Gymnastisk- och Idrottshögskolan, för Catarina Bergström, och spel för Stockholmspolisen.
- Det blev en stor omställning. Jag kom från att vara stjärnan i GKIK till att bara vara en i lagmaskinen Stockholmspolisen, berättar Catarina Bergström som där och då började intressera sig för idrottspsykologi och ledarskap.
Två förebilder
Något hon fortsatte med under åtta år på Bosöns Idrottsfolkhögskola, och sedan 15 år som ansvarig för idrottspsykologi på RF, Riksidrottsförbundet.
Hon har två förebilder i idrotts-Sverige när det gäller ledarskap: Pia Sundhage och Bengt Johansson.
- Pia för att hon vågar vara personlig i sitt ledarskap, skapar en trygg stämning i gruppen och ger spelarna mandatet att lyckas - att få kliva fram och vara stjärna. Bengan för att han skapar en bra stämning i en grupp med högpresterande killar, vilket är en utmaning i sig, och för sin pedagogik att få spelarna att förstå och dra åt samma håll.
Löste problem
Mot slutet av sin handbollskarriär fick hon chansen att praktisera sina kunskaper i idrottspsykologi på planen, i Stockholmspolisens farmarlag SPIFen.
– Jag var äldst och spelade med unga tjejer som ville alldeles för mycket. Det knöt sig för dem. Då kunde jag coacha på planen under spelets gång och hjälpa till att lösa upp knutarna, vilket var bra både för spelaren och laget.
2014 sökte Catarina Bergström tjänsten som generalsekreterare i Svenska Roddförbundet.
Karonen högt upp
– Dels hade jag coachat ett tvillingpar inom rodden, och blev nyfiken på rodd, dels ville jag prova på att vara chef.
Uppdraget var tydligt från förbundsstyrelsen: öka takten inom rodden och få in fler medlemmar i roddföreningar genom att tillämpa beteendevetenskap inom alla roddens nivåer: styrelse, kansli och föreningar samt inom alla grenar, det vill säga traditionell rodd, kustrodd, kyrkbåtsrodd, tiohuggarrodd (tio roddare i stora båtar på havet, främst Västkusten) och inomhusrodd.
– Rodd drivs av tradition som en fysisk idrott med fokus på fysiologi. Lassi Karonen, exempelvis, var en av de med bäst syreupptagningsförmåga i världen när han tävlade. Modernt ledarskap och idrottspsykologi är det få som ägnar sig åt. Det är just detta som kan få rodden att lyfta. Det tar tid att ändra gamla arbetssätt, men vi är på god väg – inte minst med den unga generationen.
Når nya roddare
Catarina Bergström har fått oväntad hjälp att öka medlemsantalet från dagens dryga fyra tusen: gymmen och TV4-profilen Rickard Sjöberg.
– Vi driver ett utvecklingsprojekt där vi placerar ut roddmaskiner för inomhusrodd på ett antal gym. Dels når vi nya målgrupper, dels kan maskinerna vara inkörsporten till att börja träna och tävla i rodd utomhus.
När det gäller Rickard Sjöberg dök han oväntat upp på roddarenan för inomhusrodd i höstas och deltar i SM som har tre deltävlingar. Den sista äger rum 11 mars i Trollhättan. TV4-profilen har chans på guld i klassen Herrar senior dubbel tillsammans med sin coach, tidigare svenske mästaren, Anders Backéus.
– Det är kul att Rickard Sjöberg börjat träna och tävla i inomhusrodd. Det kan inspirera andra att börja. Extra roligt är det att han önskade att han börjat mycket tidigare.
Thomas Björn
Kustrodd är en av grenarna inom rodden som ökar takten för att få fler medlemmar med hjälp av beteendevetenskap, gymmen och TV4-profilen Rickard Sjöberg. — Foto: Svenska Roddförbundet
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Och inget gick fel. Det blev en oförglömlig friidrottsgala.
Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.
Og han är ju så enastående att han med imponerande regelbundenhet håller vad han lovar.
Som han uttryckte det:.
- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.