Curling kan ta ett unikt beslut
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, signalerar minskat stöd till Lag Hasselborg och Lag Edin. Lösningen kan bli att Svenska curlingförbundet anställer alla lagmedlemmar.
En fräck lösning som kan inspirera andra förbund. Förhandlingar pågår mellan SOK och Curlingförbundet. Två möten har hållits, ett nytt möte sker i september.
Lag Hasselborg - guldmedaljörer i PyeongChang, silvermedaljörer i VM - får inget SOK-stöd alls men får pengar från SOK:s topp-och talangprogram.
Hur mycket Lag Edin får från SOK är inte klart. Lag Edin tog OS-silver och VM-guld i vintras.
Självklart måste de få stöd. De svenska damerna och herrarna är i världstoppen. För att stanna där kan och kunna satsa mot VM nästa år och OS i Peking 2022 måste resurser skapas. Skam vore annars. För det är ju som Niklas Edin säger till SVT Sport:
- Vi måste helt enkelt gå plus på tävlingen så att det kan täcka resan och ge något mer. Annars är det inte värt att spela den längre. Kostar tävlingen mer än vad vi kan vinna, då går det minus.
Niklas välkomnar lösningen att förbundet anställer dem.
- Då får vi alla fall lite mer trygghet.
Skippern Anna Hasselborg har tidigare sagt att laget inte kommer att ha tillräckligt med pengar för att åka och tävla men hoppas på en snar lösning.
- Vi känner oss inte krossade eller besvikna utan vi har fullt fokus på att hitta nya vägar för att få fortsätta att göra vår dröm, har hon sagt.
Peja Lindholm är Curlingförbundets sportchef och förbundskapten. Ha säger:
- Vi har börjat föra upp tankarna på hur det här kan göras så att det ska bli en dräglig och trygg och långsiktig lösningar för spelarna.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar