Proffsåren i England är över
Målvakten Hedvig Lindahl är en av damlandslagets största fotbollsprofiler. Hon har meriter och utmärkelser som kan fylla en säck. Har hon levt med en dans på rosor? Icke så. I morse berättade Lindahl, 36, från Katrineholm, i TV4 om sitt första proffsår 2015 i Chelsea.
- Jag var tvungen att låna pengar av klubbens ordförande för att kunna köpa en bil.
Hedvig, 157 landskamper, var i studion tillsammans med Martin Linder, ordförande i fackförbundet Unionen (landets största, 650 000 medlemmar). Unionen har på uppdrag av Novus undersökt skillnaderna i ersättning mellan 76 damspelare och 49 herrspelare. Skillnaderna är stora, det är ingen nyhet.
"Vi är värda mer
Linder berättade att 50 procent av kvinnorna inte kan leva på sin inkomst av fotbollen medan 93 procent av herrarna kan det. 90 procent av herrarna tjänar över 30 000 kronor i månaden, 90 procent av kvinnorna tjänar under 20 000 i månaden.
- Det är något man fått leva med hela tiden och grejen är att när man spelar fotboll har man varit så tacksam för det lilla som blivit bättre. Vi försöker ändra på det nu och säga att vi är värda mer, sa Lindahl.
2006 valde hon att satsa på fotbollen på heltid. Påbrå fanns, pappan Håkan ”Råing” Larsson var allsvensk fotbollsspelare i IFK Norrköping och allsvensk bandyspelare i Katrineholms SK.
Fick fotbollskor när hon var fyra
Hedvig var fyra år när hon fick sina första fotbollsskor. Hon uppmärksammades tidigt. Landslagsspel i U 17, U 19, U 23 och från 2002 A-landslaget. Via klubbar som Malmö FF, Linköpings FF och Kristianstad fick hon 2015 ett fyraårskontrakt med Chelsea. Under den här säsongen har hon då och då blivit utkonkurrerad av yngre målvakter i Chelsea. Hur framtiden blir vet hon inte. Sverige igen?
Hon är gift med Sabrine Wilms, som fött parets två söner. Åren i Chelsea är hennes bästa sett till pengarna.
- De sista fyra-fem åren så har jag säkerligen tjänat mer pengar än vad jag gjorde under mina första 15 år i karriären, säger hon.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar