"Kindberg en tillgång i fotbolls-Sverige!"

På måndagen var det försvarets tur i ”Kindberg-rättegången” i Härnösand. Daniel Kindbergs advokat Olle Kullinger hävdade att det åklagarna Niklas Jeppsson och Peter Jonsson kallar ”luftfakturor” är riktiga fakturor.

- Arbetena har utförts. Företagen har fått de tjänster som de fakturerats för, säger Olle Kullinger och fortsätter:

-  Det är tråkigt att åklagaren väckt åtal, utredningen borde ha gått till botten med den här delen. Det är Daniel Kindbergs uppfattning att när tingsrätten prövar det så faller hela åtalet.

Kindbergs advokat är en för detta elitspelare i fotboll med ryktet att aldrig ha förlorat ett mål.Olle Kullinger har ett förflutet i Enköping,

Gemensamt för de tre advokaternas sakframställan var under förmiddagen att de tryckte på att alla arbetena är utförda och fakturorna korrekta. Därför har inga medel gått till ÖFK på ett oriktigt sätt med Kindberg som drivande av de tre.

Åklagarnas påståenden om ”Sollefteåföretagarens” flyttfirma – att det inte funnits tillräckligt många anställda, påställda lastbilar eller tankats tillräckligt ofta i Östersund för att kunna utföra allt arbete – tillbakavisades med att löner har betalats till ett 80-tal kontrakterade. Lastbilarna har körts fast de varit avställda och tankningar har ibland skett via en farmartank som rymmer 3 600 liter.

Advokaten gammal fotbollsstjärna

Kanske är det någon fotbollsintresserad som fastnar vid namnet Olle Kullinger. 45-åringen var med att skjuta upp Enköpings SK i allsvenskan 2002. Den målfarlige anfallaren följde inte med Enköping till allsvenskan utan flyttade till Halmstad. Han och tränaren Jonas Thern kom inte överens. Mitt under säsongen 2004 skrev han på för Brommapojkarna. Kullinger avslutade sin karriär i Sirius 2007.

Det sägs att Kullinger aldrig har förlorat ett mål. Det är kanske därför Daniel Kindberg är så segerviss. Fälls Kindberg så riskerar han tre års fängelse.

På plats i Härnösand var Östersunds FK:s ordförande Bo Ottosson. Han hoppas och tror att Kindberg blir frikänd.

- I så fall är han välkommen tillbaka, det är min personliga åsikt men det är medlemmarna som bestämmer, säger han till Östersunds-Posten.

Ottosson, som är entreprenör, tror inte att Kindberg och de medåtalade, ”Sollefteåföretagaren” och ”Peabmannen”, skaffat medel till ÖFK på ett olagligt sätt genom åren.

”Kindberg en tillgång”

ÖP frågade Ottosson varför han ville att Kindberg skulle återvända till klubben om han frikänns.

- Därför att han visat att han är en tillgång för fotbollen i Sverige. 

På vilket sätt?

-  Nya och friska idéer, många kulturprojekt och mjukare parametrar. Det har visat att fotbollsspelare blir bättre av sådant, säger han till ÖP.

Enligt Ottosson hade ÖFK med sig 20 miljoner i eget kapital med sig in i 2019. Och han hoppas inte att allt äts upp av årets förväntade minusresultat.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen