Sarah lyckligare än någonsin
Sarah Sjöström har det körigt just nu. Är det inte tävling eller träning då hyllas hon från alla håll och kanter. Hon har ju gått och blivit vegeterian oh dessutom framhålls hon som ISL:s mest värdefulla simmare
Sarah Sjöström blev historisk när hon i den första upplagan av International Swimming league (ISL) utsågs till MVP, tävlingens mest värdefulla simmare.
– Jag är väldigt, väldigt glad, säger hon.
Via två andraplatser, på 100 meter fritt och 50 meter fjäril, fick hon mycket uppmärksamhet i Las Vegas. Sedan vann hon 50 meter skins
Som MVP tilldelades hon en bonus på 50 000 dollar, dessutom gav själva segern i loppet ytterligare 18 000 dollar. Dessutom fick medlemmarna i hennes lag, Energy standard, 10 000 dollar var. Totalt ska det ha gett henne 730 000 kr.
Hennes medverkan och framgångar i International swimming league (ISL), innebär också att motivationen har ökat.
– Med International swimming league ser jag att jag har väldigt många fler år framför mig inom simningen, säger hon till SVT Sport.
Den nya simligan introducerades i höstas och de här månaderna har gjort Sarah till mångmiljonär så det är inte undra på att hon känner sig motiverad.
– Jag tycker det är mycket roligare nu än när jag till exempel tränade inför OS i London. Jag har extremt kul , både på träningarna och alla resor man får göra, alla tävlingar och alla vänner man träffar inom simningen.
Srah är ständigt resande, men har också scklimatiserat sig och upprättat en träningsbas i Turkiet. Där får hon möjlighet att varje dag träna och umgås tillsammans med andra världsstjärnor som Chad le Clos och Florent Manaudou.
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
Det är inte varje dag som två ekonomiska tungviktare, oberoende av varann, vill kliva sin som externa huvudägare i en golfklubb. Det är verklighet för Haninge GK på Södertörn, söder om Stockholm.
På medlemsmöte kommer föreningens cirka 1000 medlemmar att ta ställning till två budgivare som båda lovar investeringar i flermiljonklassen. Anläggningen har 27 hål och är skuldtyngd, cirka 20 miljoner, efter ombyggnad och renovering av två nio håls slingor.
I Sverige finns det närmare en halv miljon golfspelare.En majoritet av dem lär ha gjort samma sak i helgen - tillbringat timmar framför tv:n trots stundtals härligt väder. SVT serverade direktbilder från södra Spanien och uppgörelsen mellan Europa och USA i Solheim Cup.Tre dagar med ca sju timmar varje dag innebar att det inte var lätt att slita sig. Det blev också en riktig kamp mellan världens bästa damer på den soldränkta banan några mil från Gibraltar - med fem svenskor i huvudroller.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar