VM-kometen belönas ännu mera
Silvermedaljören Mattias Falck från bordtennis-VM i april 2019 får sitt eget bordtennisracket – Falck carbon. Mattias 28, från Halmstad var nyligen i bordtennisstaden Tranås hos företaget Wood House och provade ut sin förhoppningsvis nya guldspade.
- Det är stort, mycket hedrande att få ett eget racket. Jag tyckte att den kändes bättre än mitt gamla när vi testade. Det finns lite nytt materiel i racketen, säger Mattias.
På Idrottsgalan 2020 fick han priset för Årets prestation. Han smashade bort den kvinnliga trion Angelica Bengtsson, Stina Nilsson och Hanna Öberg från utmärkelsen. Svenska bordtennisförbundet hedrande honom som ”Årets Falck” med ett stipendium på 10 000 kronor som Mattias får dela ut till en pingislirare som gjort något extra under året.
Har silver och brons
Mattias hade medaljer med sig i bagaget före VM. I EM 2016 tog han och Matilda Ekholm silver i mixed dubbel och han tog brons i dubbel med Kristian Karlsson. VM I Halmstad 2018 blev också en framgång. Brons i lag-VM med Falck i laget. Halmstad-VM liksom Mattias VM-silver skapade större intresse för bordtennis över hela landet. 291 miljoner tittare i 140 länder såg mästerskapet i Halmstad enligt det internationella förbundet. Rekordsiffror.
I ärlighetens namn ska vi tillägga att Mattias spelade med samma racket i VM men då stod inte ”Falck carbon” inristat på handtaget. Den som vill köpa hans racket, som kommer senare i vår, får punga ut med 1 200 kronor.
Wood House tillverkar 90 000 trästommar till pingisracketar om året. VD för företaget är Tomas Berner, 66, svensk förbundskapten 1982 - 1985 och med ett förflutet inom Stiga. Det finns inte en toppspelare i hela världen som inte har stommen från Tranås. Stommen består av ett afrikanskt träslag, som är lätt, en gnutta furu och 15 procent kolfiber. Stommen är inte gjord i en handvändning. Det tar skickliga hantverkare fyra till fem månader att få stommen färdig.
Det var en knall
Det var en sensation när Mattias tog sig till VM-final mot kinesen Ma Long i Kula Lampur i Malaysia som den förste icke kines att nå finalen på 16 år och förste svensk att nå en VM-final på 22 år (J-O Waldner vann 1997). Men där blev kinesen Ma Long för svår, 4-1 i set. Ma Long tog OS-guld i 2016 och segern mot Mattias var hans tredje raka VM-guld. VM 2021 spelas i Houston, USA. Då kanske, Falck...
Det anmärkningsvärda i historien om Falck och Wood House är att han har haft kontrakt med företaget sedan han var 12 år.
- Då spelade han för Lyckeby i Karlskrona som vi hade kontakt med. Jag frågade om de hade någon lovande kille som vi kunde satsa på. På den vägen är det, berättar Tomas Berner.
Tjänar över en miljon
Han berättar också att Matias har månadslön och bonusar från företaget som senast uppgick till nästan en miljon kronor. Bonusarna bygger bland annat på Mattias placering på världsrankingen, just nu är han åtta, och placeringar i stora tävlingar. Dessutom är han välbetalt proffs i tyska Werder Bremen som gått till slutspel. Det är uppskjutet liksom lag-VM i Sydkorea senare i mars. EM är tänkt att spelas i Warszawa 15 – 20 september.
Mattias, vad har silvret betytt för dig i vardagslag?
- Jag har fått ett kontrakt med Audi här i Halmstad och så är jag lite mer igenkänd, säger han blygsamt.
Han tränar med bollen tiotalet pass i veckan, två och en halv timme per gång, plus gym och löpning.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.