Bandy-Sverige gillar ordföranden ändå
Trots påståenden om ”ministerstyre” kränkningar och förtäckta hot samt beskyllningar om mobbing valde bandy-Sverige att ge ordföranden Per Anders Gustafsson, 65 år och från Lidköping förnyat förtroende vid helgens digitala årsmöte.
Vid årsmötet framförde Hans Sjöberg från distrikt Nord svidande kritik mot Gustafssons fögderi men utan att vinna årsmötets gehör. Med kraftig majoritet valdes ”Nöne”, hans namn i hemstaden, för ännu en mandatperiod.
Trots påståenden om ”ministerstyre” kränkningar och förtäckta hot samt beskyllningar om mobbing valde bandy-Sverige att ge ordföranden Per Anders Gustafsson, 65 år och från Lidköping förnyat förtroende vid helgens digitala årsmöte.
Vid årsmötet framförde Hans Sjöberg från distrikt Nord svidande kritik mot Gustafssons fögderi men utan att vinna årsmötets gehör. Med kraftig majoritet valdes ”Nöne”, hans namn i hemstaden, för ännu en mandatperiod.
Bara dagar före årsmötet hoppade tävlingskommitténs ordförande Christer Persson av sitt uppdrag, efter 20 år som TK-ansvarig. I direkt protest mot Per Anders Gustafsson. Han fick ett omedelbart stöd av Håkan Sjöstén, ordförande i RDK, regel och domarkommittén, samt av flera föreningar i region Nord.
Jesper Kärrbrand, vice ordförande och Per Selin, ligachef i organisation i Elitbandy bad inför årsmötet om lugn och att meningsskiljaktigheter skulle läggas åt sidan.
-Min bedömning är att så blev fallet. Det var ett sansat årsmöte, och ur min synvinkel kan jag bara beklaga att det finns olika uppfattningar om hur bandy-Sverige styrs, meddelar Pär Gustafsson generalsekreterare.
-Men vi är en stor organisation och det är väl naturligt att åsikter bryts. Jag ser inget konstigt i det, framhåller Pär Gustafsson.
Svenska Bandyförbundet hade ännu på söndagskvällen inte lämnat någon information om årsmötet på sin hemsida.
På Bandypuls.se återges distrikt Nords hårda kritik och en fråga som ställs är ”Allt mer obegripligt, hur kan Per Anders Gustafsson vilja sitta kvar?”.
Sajten redovisar bland annat hur ordföranden öppet har kritiserat domare efter matcher. Något som har rapporterats till RDK, med ordföranden Håkan Sjöstén i spetsen
Idrottens Affärer har sökt Per Anders Gustafsson utan framgång.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar