Tränaren sparkad och ersättaren redan utsedd
Krisen växer i Östersund. Laget har inte vunnit på nio omgångar i allsvenskan och är fast förankrat på sistaplatsen i tabellen. Idag framstår det som en utopi med säkrat kontrakt.
Nu har tränaren Amir Azrafshan fått beskedet att han är befriad från jobbet. Ersättaren är redan utsedd. Norrmannen Per Joar Hansen (tidigare assisterande förbundskapten till Lars Lagerbäck i Norge )har sagt ja till jobbet.
Endast nio poäng på 17 omgångar – det säger allt om hur otillräckligt ÖFK är.
Och om det ändå räckte med det. Klubben har merproblem. Lyckostunderna och framgångarna känns oerhört avlägsna. Kvar av de då ordinarie spelarna är endast målvakten Keita. Annars har samtliga i succélaget, inklusive tränaren Graham Potter, lämnat Jämtland för länge sedan.
Inte heller publiken ger klubben stöd. Snittet ligger på dryga 1 000 åskådare medan det dubbla var en förhoppning i budgeten. Men jämtlänningarna tycks inte tro på laget. Intäkterna är inte vad de ansvariga hoppades och nu ska de också ta tag i skatteskulden på 13 miljoner. Här vill Skatteverket ha besked.
Uppgifter gör dessutom gällande att klubben måste betala tre tränare, Azrafshan, företrädaren Ian Burchnall och nye Per Joar Hansen.
Inte nog med det, något som drar en oundviklig skugga över klubben är rättegången efter en överklagad dom från den 5 november 2019 där Kindberg dömdes av tingsrätten till 3 års fängelse för ekonomisk brottslighet. Rättegången som inleds i nästa vecka beräknas pågå i tre veckor. Kindberg som förövrigt har uttalat sig negativt om klubben i Östersunds-Posten och han spar inte heller på fördömanden på Facebook.
Klubben har för kallat medlemmarna till informationsmöte den 13 september.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar