Nu återvänder Nicklas till Detroit
han kunde inte annat än tacka ja till erbjudandet att bli vice president. Förre lagkamraten, Steve Yzerman, i dag general manager, frågade om Nicklas Lidström ville komma över och hjälpa till i Detroit Red Wings. Klubben dit han draftades 1989 som 19-åring. Nicklas gjorde 20 år som A-lagsspelare och nu, som 51-åring boende åter i Sverige, kom förfrågan som överraskade även Niklas trots mycket kontakter i Detroit som var hans hemstad i så många år.
Han var inställd på ett liv i Västerås där han har köpt in sig i ett fastighetsbolag och anrika Östermalms snickeri. Dessutomär han delägare i finansbolaget Case tillsammans med bl a Stefan Edberg.
Nicklas han vunnit Stanley Cup fyra gånger och han var också lagkapten under de sex sista säsongerna i klubben.
Hans karriär är sagolik och överträffar också många av de svenska kollegorna med NHL-meriter.
I Tre Kronor har Lidström erövrat ett VM- och ett OS-guld.
Slutligen, det här säger det mesta om hans succé: 2007 utsågs The Hockey News honom till "Tidernas europé i NHL", och under slutet av 2009 blev han utsedd till "årtiondets bästa NHL-spelare" av flera väl ansedda tidningar som Sports Illustrated , The Sporting News och The Hockey News.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar